Site rengi

Tasarım

ALTIN 328,49
DOLAR 6,2125
EURO 6,8417
BIST 8,0019
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Samsun 13°C
Yağışlı

100. YILA ÖZEL IŞIKLANDIRMA

27.12.2019
A+
A-
100. YILA ÖZEL IŞIKLANDIRMA
19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri; 100. Yıl, Bayrak ve Atatürk temalı dekorlar eşliğinde Bulvar AVM’de başladı.
19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’na özel olarak tasarlanan ışıklı dekorlar 1 Mayıs itibariyle alışveriş merkezinin Gazi Caddesi girişi üzerine Türk bayrağının simgesi olan ay ve yıldız, dev büyüklükte ve özel bir kurgu ile konumlandırıldı. Tüm Samsunlulara bayram coşkusunu yaşatan ve milli duygulara dokunan ışıklı dekorlar, AVM ziyaretçilerine büyük bir sürpriz yaşattı. Meydan alanında bulunan cam kabine uygulanan ışıklı Türk bayrağı çalışması da AVM içerisinde en dikkat çeken süslemeler arasında yer alıyor.
Bulvar AVM 100. yıl etkinlikleri de süslemeler ile eş zamanlı olarak başladı. Halk Eğitimi Merkezi Akşam Sanat Okulu’nun “100. Yıla Özel 100 Eser” müzik dinletileri ve Gülbahar Hatun Anaokulu önderliğinde başlayan ve Samsun genelinde bulunan tüm okul öncesi okulların katılımı ile oluşturulan 100. Yıla 100 Bandırma Vapuru” isimli maket gemi sergisi büyük beğeni topladı.
Halk Eğitimi Merkezi Akşam Sanat Okulu dinletileri 12 Mayıs tarihine kadar her gün 17.00-19.00 saatleri arasında meydan alanında devam edecek.
Bulvar AVM 19 Mayıs 100. yıl etkinlikleri ise konserler, benzersiz sergiler, sürpriz etkinlikler ve eşsiz görsel şovlar ile sürecek. Samsun’da ilk kez izlenebilecek olan Video Mapping Gösterisi büyük bir merakla bekleniyor.
19 MAYIS 1919’UN 100. YILINDA PROJELER HAYAT BULACAK
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıktığı 19 Mayıs 1919’un 100. yılında spor, gençlik ve sanat alanında yüzlerce proje hayata geçirilecek.
Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, asırlık anma nedeniyle 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı yurt genelinde coşkuyla kutlanacak.
Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Samsun Valiliği olmak üzere tüm ilgili kamu, kurum ve kuruluşlarınca yüzlerce etkinlik ve proje uygulamaya alınacak.
Spor, sanat, kültür ve bilim alanındaki etkinliklerin yer aldığı projelerin ana programları İstanbul, Ankara, Sivas, Erzurum, Amasya ve Samsun’da icra edilecek.
Bakanlık açıklamasında, şu görüşlere yer verildi: “Bu bayramı, 100. yıldönümü münasebetiyle, önceki yıllara göre çok daha çok coşkulu, çok daha geniş katılımlı, maziden, atiye uzanan köprüyü yeni nesillere çok daha iyi anlatabilecek şekilde kutlamayı planlıyoruz. Ülkemizin büyük sınamalardan geçtiği bu dönemde, gencinden yaşlısına, kadınından, erkeğine milletimizin tüm kesimlerinin 19 Mayıs ruhuna sahip çıkacağına inanıyoruz. Milletimiz, 15 Temmuz darbe girişimi ile terör örgütlerinin vatanını hedef alan içerideki ve dışarıdaki tüm saldırılarına, bir asır önceki cesaretiyle karşı koyarak, içindeki istiklal ateşinin asla sönmeyeceğini göstermiştir.
Biz de milletimize şükran borcumuzu ödemek için, 2023 hedeflerimize ulaşmak için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Bu düşüncelerle milletimizin ve özellikle de gençlerimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını tebrik ediyorum. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, bizlere bağımsızlığımızı ve devletimizi kazandıran tüm kahramanları, tüm şehitlerimizi, gazilerimizi rahmetle yad ediyorum.”
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ise bir asrı geride bırakan mücadelenin bitmediğini, hatta son yıllara bakıldığında artarak devam ettiğine dikkati çekti.
Bakan Kasapoğlu, şöyle devam etti: “Fiziksel, düşünsel anlamda sağlıklı, moral değerleri yüksek, aidiyet duygusu gelişmiş bir gençlik ancak bayrağı en yükseğe dikebilir. Hamasetten çok fiiliyata bakmak elzemdir. Bugün ülkemizde her isteyen genç spor yapma imkanına sahiptir. Motivasyon farklı bir şeydir. Gerekirse devlet bunu da sağlar ama ben tesis anlamında her isteyen kişinin spor yapabileceğine eminim.”
Milli mücadelenin 100. yılında kaliteli bir yaşamın neşet edeceği bir ortamı sağlamakla yükümlü olduklarını kaydeden Kasapoğlu, “Hayata geçen ve geçecek olan yüzlerce proje bu amaca hizmet edecek. Cumhuriyeti kuran düşüncenin adeta alegorisini yaptık. Kitap okuma, hareket etme imkanları artık her yerdedir. Cumhuriyetin ilk yıllarında gençler için gösterilen soyut hedefleri somuta çevirdik, çevirmeye devam ediyoruz. Cumhuriyetimizin temellerini atan Mustafa Kemal Atatürk ve diğer herkesin aziz hatıralarını yad ediyor, rahmetle anıyorum.” ifadelerini kullandı.
CMDP DEĞERLENDİRME TOPLANTISI
Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı (CMDP) kapsamında Samsun’dan sunulacak projeleri ele almak üzere, Samsun Valisi Sayın Osman Kaymak başkanlığında “Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı Değerlendirme Toplantısı” gerçekleştirildi.
Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya Vali Kaymak’ın yanı sıra, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Kuran, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Samsun Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Çakır, OKA Genel Sekreteri Mevlut Özen ile Samsun Üniversitesi, Samsun Teknoloji Geliştirme Bölgesi, Bafra ve Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası temsilcileri katıldı.
2019 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu çerçevesinde hazırlanan ve 24 Nisan 2019 tarihinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylanmış olan Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı Uygulama Usul ve Esasları kapsamında aralarında Samsun’un da bulunduğu 14 ilde uygun başvuru sahipleri olan kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, il özel idareleri, belediyeler, mahalli idare birlikleri, organize sanayi bölgeleri ve teknoloji geliştirme bölgelerinin projelerine 2019 yılı bütçesinden toplam 110,3 milyon TL destek verilmesi öngörülüyor. Bu bağlamda toplantıda uygun olabilecek proje önerileri değerlendirilerek, ilgili başvuru sahiplerine görev dağılımı yapıldı.
En geç 31 Mayıs 2019 tarihinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na sunulması gereken proje fikirlerinin 20 Mayıs 2019 tarihine kadar Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı’na sunulması bekleniyor.
TOKAT’IN 600 YILLIK EL BASKISI YAZMASI DÜNYAYA TANITILACAK
Tokat Belediyesince, 600 yıllık geçmişi bulunan el baskısı yazmaların daha fazla tanıtılıp satışını artırmak amacıyla “Tokat Anne Yazmaları Projesi” hayata geçirildi.
Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Canikli Konağı El Sanatları Merkezinde düzenlenen kursa katılanlarla bir araya gelerek, “Tokat Anne Yazmaları Projesi”nin tanıtımını yaptı. Eroğlu, burada yaptığı konuşmada, 600 yıllık geçmişi bulunan yazmacılığın Tokat’ta önemli yeri bulunduğunu söyledi.
Yapmayı planladıkları projeler arasında “Tokat Anne Yazmaları Projesi”nin ilk sıralarda yer aldığını vurgulayan Eroğlu, hanımefendiler ve yazmacı esnafla yazmacılığın büyüye büyüye devam edeceğine inandığını dile getirdi.  
Tokat’ın zengin bir kültürel zenginliğe sahip olduğunu, el baskısı yazmacılığın da bunların başında geldiğine işaret eden Eroğlu, şöyle devam etti: “Dışarıdan gelen misafirlerimiz Tokat’tan yazma almadan gitmez. Yazmalar annelerimizin başörtüsü, kardeşlerimizin fularıdır. Evrim geçirmek suretiyle tişört olmuştur, elbise olmuştur. Yazma bugün birçok alanda kullanılan bir ürün haline gelmiştir. Yapılan anne yazmalarımızı kutu içine koyduk. Bu vesileyle tüm Türkiye’de hem satılmış hem de tanıtılmış olacak. Amacımız Tokat’ın yazmalarını Türkiye’ye ve dünyaya tanıtmak. Bu ürünler tanzim satış mağazalarımızda, Hanımeli Kültür Sanat Merkezimizde, gerekse esnafa verilerek satılacak. Belediyemizin internet sitesi başta olmak üzere ulusaldaki tüm alışveriş siteleriyle görüşeceğiz. İnternet üzerinden de yazmalar sipariş edilebilecek.”
Eroğlu, sarı, beyaz ve kırmızı renklerle çalışıldığını, bunun dışında isme özel yazmalar yapılacağını anlatarak, “Kutuların üzerinde yazma ile üzerindeki desenlerin hikayesini anlatan yazı olacak. Hedefimiz Tokat yazmasını dünyaya tanıtmak, hanımefendilerin katkılarını ortaya koyup istihdamı artırmak.” dedi.
Eyüp Eroğlu, Anneler Günü dolayısıyla şehit anneleri ile şehit eşlerine bin yazma dağıtımına da başlandığını kaydederek, “Vatan için canlarını feda edenleri de unutmadık. Şehit ailelerini ziyaret ettik. Anneler Günü’nde evlatları, eşleri yok. Bizleri evlatları yerine koysunlar. Annelerimizin Anneler Günü’nü kutladık. Anne yazmalarıyla şehit annelerimizi bütünleştirerek projemizi başlatmış olduk.” ifadesini kullandı.
AMASYA’DA ÜRETİLEN LED EKRANLAR KATAR YOLUNDA
“TAGLIG” markasıyla Amasya’da faaliyet gösteren Türkiye’nin ilk yerli LED (Light Emitting Diode) ekran fabrikası, Katar’daki akıllı şehirler ve stadyumlar için LED ekran üretecek.
İstanbul Havalimanı ile son dönemde inşa edilen stadyumların ekranlarının yanı sıra pek çok televizyon markasının LED ekranlarını üreten firma, HAVELSAN ile iş birliğinde Katar’daki akıllı şehirlerin ve 2022 FIFA Dünya Kupası’nın oynanacağı stadyumların LED ekranlarını üretmek için çalışmalara başladı.
Dijiled Görüntü Teknolojileri Sanayi Ticaret Limited Şirketi kurucularından Alper Tuğluer, AA muhabirine, Türkiye’de birçok önemli başarıya imza attıklarını, artık ihracat odaklı çalışmayı hedeflediklerini söyledi.
Dünyanın en büyükleri arasında yer alan İstanbul Havalimanı’nın LED ekranlarını yaparak çok büyük bir gurur yaşadıklarını dile getiren Tuğluer, “2019’da ihracatta en önemli adımlarımızdan biri Katar projesi olacak. Akıllı şehirler ve stadyumların LED ekranlarını biz yapacağız.” dedi.
Projeyle ilgili HAVELSAN’ın Katar’da görüşmeler yaptığını aktaran Tuğluer, şöyle devam etti: “İnşallah bu yıl içinde proje imzalarımız atılmış olacak. Katar projesini Türkiye’nin LED ekranlarıyla, Türkiye’nin imzasıyla bitirmiş olacağız. Bu da bizim için gurur verici bir şey. Projede birçok stadın yenilenmesi, LED ekranlarının değiştirilmesi var. Ürünlerin burada üretilmesi, orada kurulumunu firmamızın yapması ayrıca gurur verici bir şey olacak.”
TAGLIG’in dünya standartlarında üretim yaptığını dile getiren Tuğluer, sadece maddi kazanç değil, Türkiye’nin yerli ve milli üretimine katkı sağlamayı da amaçladıklarını anlattı.
Tuğluer, geçen yıl Ar-Ge çalışmalarını tamamladıklarını belirterek, şunları kaydetti: “Firmamız, 2018’de bazı ülkelere deneme ihracatının ardından bu yıl 6 ülkeye ihracata başladı. 2019’un ikinci yarısında Amerika, Fransa, İran, Irak, Rusya, Kuveyt gibi ülkelere ihracat yapmayı planlıyoruz. Şu anda üretimin yüzde 5’i ihraç ediliyor. Üretimimizin yüzde 70’e yakınını ihracata dönük yapmak istiyoruz. Katar projesi, bizim için kilit nokta olacak. İşe HAVELSAN gibi büyük bir kuruluşla girmek, daha büyük sonuç verecek.”
Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Amasya İl Müdürü Bayram Ali Kukuş da firmanın stratejik ürün desteği kapsamında 5 milyon lira destek almaya hak kazandığını söyledi.
Bu tür işletmelerin her zaman destekçisi olduklarını vurgulayan Kukuş, “Destek alan bir firmanın bugün uluslararası bir işletme haline gelmesinden gurur duyuyoruz. Tüm firmalarımıza bu tarz iş birlikler yapmalarını, Ar-Ge ve stratejik üründe yeni projeler geliştirip KOSGEB’e başvurmalarını tavsiye ediyoruz.” ifadesini kullandı.  
1919 METRE TÜRK BAYRAĞI İLE YÜRÜYÜŞ
Samsun Valiliği, Samsun Büyükşehir Belediyesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ), Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu ve bir holding iş birliğince “19 Mayıs’ın 100. Yılında Yürüyoruz Yolunda” temalı 1919 metre Türk bayrağı ile büyük yürüyüş gerçekleştirildi.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Milli Mücadele’yi başlatmak için Samsun’a çıkışının 100. yılı nedeniyle Türkiye’nin en büyük spor ve gençlik festivali olan Koç Spor Fest’in 2019 Bahar Oyunları Samsun’da başladı. Etkinlikler kapsamında Türkiye’nin dört bir yanından Samsun’a gelen gençler, federasyon sporcuları ile protokol üyeleri ve vatandaşlar, 1919 metre uzunluğundaki Türk bayrağı ile yürüyüş gerçekleştirildi.
İlkadım ilçesi Cumhuriyet Meydanı’ndan başlayan yürüyüş, Cumhuriyet Caddesi istikametinde Gar Kavşağı, Lise Caddesi ve İstiklal Caddesi takip edilerek tekrar Cumhuriyet Meydanı’nda sona erdi. Yürüyüşe ayrıca 19 Mayıs Lisesi Bando Takımı da destek verdi.
Yürüyüşün sonunda açıklamalarda bulunan Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Kemal Tamer, bu yıl 16’ncısı düzenlenen Koç Spor Fest Üniversite Oyunları’nın diğer düzenlenmiş olan tüm organizasyonlara benzer olsa da daha farklı bir önem ve anlam taşıdığını söyledi.
Samsun Valisi Osman Kaymak ise, Milli Mücadele’nin 100. yılı için bir dizi etkinlikler yaptıklarını belirterek, “Bu coşkuyu hep beraber yaşamaya çalışıyoruz. Bize bugünleri armağan eden, Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmetle ve minnetle anıyoruz. 100. yıl kutlamaları Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde yapılmakta. 100. yıl kutlamaları aynı zamanda 2023’e kadar devam edecek. Bizden sonra Amasya, Erzurum, Sivas ve Ankara’da devam edecek” diye konuştu.
Konuşmaların ardından Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Tamer, Samsun Valisi Kaymak’a, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’e, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç’e ve efsane sporcu Yaşar Doğu’nun oğlu Gazanfer Doğu’ya teşekkür plaketi takdim etti.
Ayrıca, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Bilgiç, 17. Koç Spor Fest Üniversite Oyunları’nın İzmir’de gerçekleştirilecek olması üzerine Ege Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ersan’a Koç Spor Fest Üniversite Oyunları’nın bayrağını teslim etti.
Yürüyüşe ayrıca, Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen, Gençlik ve Spor İl Müdürü İsmail Hakkı Kasapoğlu ve çok sayıda vatandaş katıldı.
TOKAT GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİNDE PROJE GÜNLERİ BAŞLADI
Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi (TOGÜ) Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi tarafında gerçekleştirilen “Proje Günleri” başladı.  
Şehit Ferhat Kaya konferans salonunda gerçekleşen proje günlerine Rektör Prof. Dr. Bünyamin Şahin, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İsa Gökçe, Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sefa Tarhan, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Açılış konuşmasını yapan Tarhan, 8.’sini düzenledikleri geleneksel hale gelen proje günlerini başlattıklarını ifade ederek, “Bu seneki proje günlerimizde bireysel çalışma yok. Tüm çalışmalar ekip ruhuyla hazırlanmış. Bu bizim açımızdan mutluluk verici bir durum” dedi.
Prof. Dr. İsa Gökçe ise öğrencilerin proje günleri yarışmalara katılmaları tavsiyesinde bulunarak, “TÜBİTAK etkinliklerine projelerinizle katılım sağlayın, kazanamazsanız bile bu tecrübe ilerisi için sizlere deneyim kazandırır” diye konuştu.
Açılış konuşmaları sonrasında, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Fenercioğlu, “Mühendislik ve İnovasyon” konusunda bir sunum gerçekleştirdi. Sunum sonrasında öğrenciler tarafından hazırlanan projelerin açılışı yapıldı. Şahin, Gökçe ve akademisyenler projeler hakkında öğrencilerden bilgi aldı.  
ÇARŞAMBA’DA İSTİHDAMI KATLAYARAK PROJE: “TEKSTİLKENT”
Samsun’un Çarşamba İlçe Belediye Başkanı Halit Doğan, Çarşamba’da şu anda ortalama bin kişinin tekstil firmalarında çalıştığını, bu sayıyı “Tekstilkent” projesi ile üç katına çıkartmayı hedeflediklerini söyledi.
Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan, tekstil firması işletmecileri ile toplantı düzenledi. Tekstilkent projesi ile tüm tekstilcileri bir bölgeye toplayacaklarını söyleyen Başkan Doğan, “İş adamlarımızın talep ve sıkıntılarını dinledik. Çözüm odaklı çalışıyoruz. Tekstilkent projesi ile iş adamlarımızın da sıkıntılarını büyük ölçüde çözmüş olacağız. Sektörde en çok yaşanan sıkıntılardan birinin de kalifiyeli işçi bulmak olduğunu öğrendik. Tekstilkent’e meslek eğitim merkezi kuracağız. Burada mesleki eğitimler verip işlerinde uzman kişiler yetiştireceğiz” dedi.
“Tekstilkent” projesi ile istihdamda önemli büyüme gerçekleştireceklerini belirten Başkan Doğan, “Çarşamba’da şuan ortalama bin kişi tekstil firmalarında çalışıyor, bu sayıyı Tekstilkent ile üç katına çıkartmayı hedefliyoruz. Çarşamba için büyük bir istihdam fırsatı, çalışanların yüzde 90’ını kadınlarımız oluşturacak. Tekstilkent’te kreş ve sosyal tesislerimiz de olacak. İyi bir çalışma ortamı sağlamak için her noktayı en ince ayrıntısına kadar düşüneceğiz” diye konuştu.
ANADOLU’NUN İLKLERİ ÇORUM’DA ZİYARETÇİLERİNİ BEKLİYOR
Türkiye’nin arkeoloji açısından önemli merkezlerinden Çorum’da Hititlerden günümüze kadar uzanan ve Anadolu’nun “ilki” olma özelliği bulunan birçok eser, yerli ve yabancı turistler tarafından keşfedilmeyi bekliyor.
“Anadolu’da kurulan ilk uygarlık” olma özelliğine sahip Hitit medeniyetine 450 yıl başkentlik yapan Hattuşa, en büyük metropol kenti olan Alacahöyük ve Anadolu’daki ilk idari ile askeri merkezi unvanına sahip Şapinuva’dan bugüne uzanan kalıntılar, Çorum sınırları içerisinde bulunuyor.
İl Kültür ve Turizm Müdürü Ömer Arslan, AA muhabirine, tarihin en parlak sayfalarını yazan medeniyetlerine ev sahipliği yapan Anadolu’nun “açık hava müzesi” olarak anıldığını, bu coğrafyada yaşayan Hitit medeniyetinin de hem Anadolu’da hem de dünyada birçok ilke imza attığını söyledi.
Anadolu’daki birçok ilkin Çorum’da bulunduğunu belirten Arslan, şöyle devam etti: “Öncelikle Hititler, Anadolu’da kurulan ilk uygarlıktır. Tarihin bilinen ilk yazılı antlaşması olan Kadeş Barış Antlaşması, Hititliler ile Mısırlılar arasında Hattuşa’da imzalanmıştır. Hattuşa’daki bir diğer ilk ise Hititler tarafından kurulan ve ‘Pankuş’ adı verilen meclistir. Anadolu’da merkezi otoriteye bağlı ilk siyasi birliği kuran Hititler, ayrıca aile, miras, ve medeni hukuk alanında ilk çalışmaları yapan medeniyettir. İlk tarih yazıcılığı, ‘Kral Yıllıkları’ ile Hititler tarafından yapılmıştır. Tarihten günümüze kadar bilinen ve varlığı kanıtlanmış en eski dil olan Hititçe, Hint-Avrupa dil ailesine mensup olup ilk kez Hitit medeniyeti tarafından kullanılmıştır. Anadolu, demir devrine ilk kez Hititler zamanında girmiştir.”
Anadolu’nun ilk barajının da Çorum sınırları içerisinde bulunduğuna işaret eden Arslan, Hititler tarafından Alacahöyük’e 3 bin 250 yıl önce inşa edilen barajın günümüzde halen bölge halkının sulama suyu ihtiyacını karşıladığını anlattı. Alacahöyük’ün Hititlerin metropol kentlerinden olduğuna dikkati çeken Arslan, burada ilk olma özelliğine sahip eserlerin başında Hitit Barajı’nın geldiğini dile getirdi.
Hitit Barajı etrafında DSİ tarafından önemli bir proje yürütüldüğünü belirten Arslan, “Baraj çevresine 280 dekar alana arkeopark yapılmaktadır. Teması ve uygulamalarıyla Türkiye’de bir ilk olacak arkeoparkta ziyaretçiler, Hitit dönemi ile modern dönemi birlikte yaşayacak. Binlerce yıl önceki tarihi deneyimleme fırsatı bulacaklar. Hititlerin ilklerini bugün gerçekleştirdiğimiz ilk olma özelliğine sahip projelerle gelecek nesillere aktarmayı hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.
Çorum’un Ortaköy ilçesinde bulunan Şapinuva Antik Kenti’nin de Anadolu’nun ilk idari ve askeri merkezi unvanına sahip olduğunun altını çizen Arslan, ayrıca ticaret borsalarının temelinin de burada atıldığını vurguladı.
Bölgede yapılan kazılarda 4 bin tablet elde edildiğini aktaran Arslan, “Hititçe, Hurrice, Hattice, Akadca gibi çeşitli dillerdeki siyasi, idari, dini içerikli çivi yazılı tablet ve eserlerden Şapinuva’nın, döneminin ürün borsası olarak ticari faaliyetlerin gerçekleştirildiği anlaşılmaktadır. Bu yönüyle de Şapinuva’nın bir ilk olma özelliğine sahip olduğu söylenebilir.” diye konuştu.
Arslan, kendi döneminde birçok ilki hayata geçiren Hititlerin en önemli kalıntılarının Çorum sınırları içerisinde bulunduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti: “Tarihin en parlak sayfalarını yazan medeniyetler, bize miras olarak çok kıymetli hazineler bırakmış. Bu kıymetli mirasların tamamı elimizdedir. İlkleri gerçekleştiren Hitit medeniyetinin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alması kaçınılmazdı. İlkleri gerçekleştiren bir medeniyete ev sahipliği yapan Çorum’a Türkiye ve dünyanın her yerinden insanları davet ediyoruz. Herkesi ilkleri gerçekleştiren medeniyetin izini sürmeye çağırıyoruz.”  
SUNGURLU’DA ‘BEYAZ ALTIN’ TOPRAKLA BULUŞTU
Çorum’un Sungurlu ilçesinin çeltik ekilen tek köy olan Kula köyünde, çiftçiler ekime başladı. Tarlalarını özenle hazırlayarak su salınımını yapan çiftçiler, çeltik tohumlarını toprakla buluşturdu.
İlçeye bağlı Kula Köyü’nde çeltik üreticisi Hicabi Altuntaş, çeltik tohumlarını traktör ve makine ile ekim yaptı.
Çeltik ekimi çok meşakkatli bir işlem diyen Altuntaş, “Çeltik, ekiminden hasadına kadar bir bebek gibi ilgi bekleyen bir ürün. Hem elle hem de mekanizasyon yöntemiyle traktörle yapılabiliyor. Tarlamızı sürdük, lazer yaptık, gübre ve ilaç attık, tırmık yaptık, suyunu verdik ve en son tohumunu atıyoruz. Bayağı zorlu, koşturmalı bir süreç. Zamanla yarışıyoruz çeltik ekimi için. Bu bizim emeğimiz gözümüz gibi bakacağız. Her gün tarlanın başına geleceğiz bundan sonra, çimlenmesini kontrol edeceğiz, çimlendikten sonra suyunu alacağız, yeniden ıslama yapacağız. İlaç seviyesine geldiği zaman ilacını atacağız. Ardından yeniden gübreleyeceğiz, uzun bir süreç.” şeklinde konuştu.
Çeltiğin ülke tarımına çok büyük katkısı olduğunu söyleyen Altuntaş, “2019 çeltik üretim sezonumuzun bereketli olmasını temenni ederek, bütün çiftçilerimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.