Site rengi

Tasarım

ALTIN 327,12
DOLAR 6,2046
EURO 6,8271
BIST 7,9988
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Samsun 22°C
Çok Bulutlu

BİLİM MERKEZİ İLE GENÇLER BİLİME YÖNELECEK

27.12.2019
A+
A-
BİLİM MERKEZİ İLE GENÇLER BİLİME YÖNELECEK
Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin 2019 yılı yatırım programında yer alan Bilim Merkezi Projesi ile gençlere bilimi sevdirerek, öğretmek amaçlanıyor.
Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin 2019 yılı yatırım programında 66’sı büyükşehir ve 64’ü SASKİ olmak üzere toplam 130 adet projesi bulunuyor. Projelerin toplam tutarı 700 milyon 702 bin 787 TL olurken, fiziksel gerçekleşme oranı ise yüzde 45 seviyesinde oldu.
Tekkeköy ilçesi Gelemen mevkiinde yaklaşık 11 bin m2’lik parselde 7 bin 500 m2 inşaat alanına sahip olacak Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin zemin stabilizasyon işi 2016 yılında tamamlanmış olup avan, statik ve mekanik proje çalışmalarının tamamlanmasının ardından ihalesi 2017 yılında gerçekleştirilerek yüklenici firmaya yer teslimi yapıldı. Projenin amacı; yeni yetişen nesle bilimi sevdirmek ve kolay öğrenmesi için fiziksel ve kimyasal deneylerin yapılacağı laboratuvar ortamları oluşturacak ve buranın daha verimli olmasını sağlayacak eğitimler yer vermek. Yapı içerisinde aynı zamanda eğitim seminerleri verilebilecek toplantı salonu, yurt içi ve yurt dışı sergilerin yapılacağı bir sergi alanı bulunacak. Projenin 2 yıl içerisinde tamamlanarak vatandaşların hizmetine sunulması planlanıyor.
Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından 30 Mart 2014 tarihinden 2 Nisan 2019 tarihine kadar 1143,3 km beton/betonarme yol (277,2 km SSB, 866,1 km yaş beton Yol), 364,7 km bitümlü sıcak karışım (BSK) yol ve 531,8 km sathi kaplamalı yol olmak üzere toplam 2039,8 km nitelikli yol kaplaması yapıldı. 2019 yılında ise 314,3 km beton yol, 20 km BSK ve 258 km sathi kaplama olmak üzere toplam 692,3 km yol yapması planlanıyor. Planlanan yolların yüzde 15’i tamamlandı.  
KIZILIRMAK DELTASI ÖĞRENCİLERE “DOĞAL LABORATUVAR” ORTAMI SUNUYOR
Samsun’da bulunan ve UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, doğal laboratuvar ortamıyla öğrencilerin eğitimine önemli katkı sağlıyor.
Samsun ve çevre illerdeki ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite öğrencileri, gruplar halinde Kızılırmak Deltası’na gelerek inceleme yapıyor. Kızılırmak Deltası Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ornitoloji (kuş bilimi) Araştırma Merkezi Cernek Kuş Halkalama İstasyonu’na da uğrayan öğrencilere, burada görevliler tarafından bilgi aktarılıyor.
Ornitoloji Araştırma Merkezi Görevlisi Doç. Dr. Kiraz Erciyas Yavuz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nin öğrenciler için doğal bir laboratuvar olduğunu söyledi. Deltanın üniversite, lise ve ortaokul düzeyindeki öğrencilerin düzenli olarak ziyaret ettiği yerlerin başında geldiğine işaret eden Yavuz, burada doğa eğitimlerini yaşayarak, görerek sağladıklarını vurguladı.
Türkiye’nin önemli sulak alanlarından Kızılırmak Deltası’nın flora ve faunasının birçok canlıyı bünyesinde barındırdığına dikkati çeken Yavuz, şöyle devam etti: “UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, doğal bir laboratuvar gibi. Burası her kademedeki öğrenciler için önemli bir okul. Bu kapsamda doğa okulu çalışmaları da yapıyoruz. Delta, bölgedeki il ve ilçelerden gelen öğrencilerin büyük ilgisini çekiyor. Öğrenciler burada ekosistem, sulak alan, Türkiye’nin ve Kızılırmak Deltası’nın biyoçeşitliliği ve kuşlar hakkında bilgi alıyor. Deltanın kuşlar açısından ve kuş halkalamanın önemi ile göç yollarını öğreniyorlar.”
Doç. Dr. Yavuz, Kızılırmak Deltası’nın doğal özellikleri büyük ölçüde korunabilmiş Türkiye’nin Karadeniz kıyısındaki tek sulak alan olduğunu, bu nedenle de önem taşıdığını kaydetti.
Samsun’un Alaçam, Bafra ile 19 Mayıs ilçelerinin sınırlarında bulunan, Kızılırmak’ın Karadeniz’e döküldüğü bölgenin de içinde bulunduğu Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, 56 bin hektar genişliğindeki bir alanı kaplıyor.
Sulak alanları 12 bin hektar olan, barındırdığı canlı türleriyle Türkiye’nin önemli doğal sistemlerinden birini oluşturan deltada 140 kuş türünün ürediği belirlendi.
Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, UNESCO’nun geçici listesine 2016 yılında kabul edilmişti.  
SAMSUN ÜNİVERSİTESİ HAVACILIK SANAYİSİNDE GELİŞECEK
Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın, “Yol haritamızı belirleyip havacılık ve uzay çalışmalarında dünyanın önemli merkezlerinden biri olmak için çalışıyoruz.” dedi.
Aydın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, üniversite olarak en büyük hedeflerinin, Türkiye’nin havacılık ve uzay çalışmalarına katkı sunmak olduğunu söyledi.
Türkiye’nin en genç üniversitesi olduklarını belirten Aydın, Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesini marka haline getirmek istediklerini dile getirdi.
Havacılık ve onun ayrılmaz parçası uzay çalışmalarının, Türkiye’nin gelişme ve kalkınma seviyesini gösteren en önemli göstergelerden biri olduğuna işaret eden Aydın, “Günümüz dünyasında her ne kadar tam bağımsız havacılık ve uzay sanayisinden söz etmek doğru olmasa da bu alanda gelişmiş olan Amerika, İngiltere, Rusya, Fransa, Almanya, Çin gibi ülkelere bağımlılığı ortadan kaldırmak istiyoruz. Yol haritamızı belirleyip havacılık ve uzay çalışmalarında dünyanın önemli merkezlerinden biri olmak için çalışıyoruz.” diye konuştu.
Çok kısa sürede Türkiye’de, havacılık ve uzay merkezi olarak adından söz ettiren konuma geleceklerine inandığını dile getiren Aydın, bu konuda alanında uzman kişilerle sürekli temas halinde bulunduklarını anlattı.
Prof. Dr. Aydın, Ballıca yerleşkesine havacılık ve uzayla ilgili teknoparklar, özel müteşebbisler için Ar-Ge birimleri kurduklarını aktararak, şunları kaydetti: “Havacılık ve uzayla ilgili bütün mühendislik birimlerini burada kuracağız. Sadece ülkemizin değil, başka ülkelerin pilot ihtiyacını karşılayacağız. Dünya standartlarında pilotaj eğitimi veriyoruz. Elimizdeki mevcut uçak parkımıza ilave olarak cam kokpitli, tek pistonlu, motorlu üç ayrı uçakla bir simülatör daha alacağız. Pilotaj öğrencilerimizi dünya standartlarında yetiştiriyoruz. Ticari hava taşımacılığını önemsiyoruz. Bunun için en iyi eğitim öğretim hizmetini vermeyi amaçlıyoruz. Bunun yanında havacılık ve uzay sanayisiyle ilgili imalat, üretim ve yazılım mühendisliğini en üst seviyeye çıkarmayı amaçlıyoruz.”
TOKAT VALİSİ OZAN BALCI, PROJELERİ DEĞERLENDİRDİ
Tokat Valisi Ozan Balcı tarafından tarihi, turistik, doğal yapı ve alanların tekrar kazandırılması amacıyla yapılacak projeleri değerlendirdi.
İl genelinde tarihi, turistik ve doğal yapı ve alanların tekrar kazandırılması amacıyla yapılacak projeler Vali Ozan Balcı başkanlığında yapılan toplantıda değerlendirildi. Valilik toplantı salonunda yapılan toplantıya Sulusaray Kaymakamı Ahmet Vezir Baycar, Başçiftlik Kaymakamı Mesut Tabakcıoğlu, Pazar Kaymakamı Ömer Saygılı ve proje sorumluları katıldı. Vali Ozan Balcı, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Devlet Konservatuarı olarak hizmet veren tarihi Yağıbasan Medresesinin Bilim Merkezi olarak projelendirilip, faaliyete geçeceğini söyledi.
Projeler kapsamında Cami-i Kebir Mahallesi’nde bulunan Mustafa Ağa Hamamının restorasyon çalışmalarının hızlandırılarak hizmete sunulması gerektiğini belirten Vali Balcı, “Orta Karadeniz Kalkınma Ajansının (OKA) güdümlü projeleri arasında yer alan ‘Akdağ’ın Zirvesinden Kazovaya Kırsal Turizm Rotası Güdümlü Projesi’ ile Ballıca Mağarası Tabiat Parkı ve Kaz Gölü Yaban Hayatı Geliştirme Sahası Projesi kapsamında sürdürülen çalışmalar bir an önce tamamlanmalı. Sulusaray Kaplıcalarının fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi olarak değerlendirilecek. Buranın bölgenin örf, adet ve geleneklerine uygun şekilde projelendirilip, vatandaşların hizmetine sunulacak” dedi.
Yapılacak proje çalışmalarında özenli bir yol haritası belirlenip uygulanmasını isteyen Vali Ozan Balcı, tüm projelerin en kısa sürede tamamlanıp, hizmete sunulacağını ifade etti.  
DİJİTAL SEKTÖRE KOSGEB DESTEĞİ FIRSATI
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, KOSGEB tarafından “KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programı” kapsamında, “2019/01 İmalat Sanayi Sektöründe Dijitalleşme Sürecine Katkı Sağlayabilecek Yerli Teknoloji Geliştiricisi KOBİ’lerin Desteklenmesi” ve “2019/02 İmalat Sanayi Sektöründe Faaliyet Gösteren KOBİ’lerin Üretim ve İlişkili İş Süreçlerinde Dijital Teknolojilerden Yararlanma Düzeyinin Arttırılması” konularında proje teklif çağrısına çıkıldığını söyledi.
Samsun TSO Başkan Salih Zeki Murzioğlu, KOSGEB tarafından teklif çağrısına çıkılan destekler hakkında açıklamada bulundu. Program kapsamında, “2019/01 İmalat Sanayi Sektöründe Dijitalleşme Sürecine Katkı Sağlayabilecek Yerli Teknoloji Geliştiricisi KOBİ’lerin Desteklenmesi” ve “2019/ 02 İmalat Sanayi Sektöründe Faaliyet Gösteren KOBİ’lerin Üretim ve İlişkili İş Süreçlerinde Dijital Teknolojilerden Yararlanma Düzeyinin Arttırılması” konularında proje teklif çağrısına çıkıldığını ifade eden Başkan Murzioğlu, “İmalat sanayi sektöründeki KOBİ’ler, üretim ve ilişkili iş süreçlerinde dijital teknolojilerden yararlanmaları halinde imalat hızı ve verimliliklerinde önemli iyileştirmeler sağlayabilmektedir. Sanayide dijital dönüşümün Türkiye’de başarıyla gerçekleştirilmesi, bu konuda yetkin teknoloji geliştiricisi KOBİ’lerin varlığına bağlıdır. 2019-01 sayılı Proje Teklif Çağrısı’nın genel amacı, yerli ve yetkin dijital teknoloji geliştiricisi KOBİ envanterini genişletmektir” dedi.
Akıllı dijital teknolojilerin imalat sanayi sektöründe yaygınlaşması için bu teknolojilerin “erişilebilir” hale getirilmesinin stratejik müdahale alanı olarak belirlendiğini kaydeden Murzioğlu, “Akıllı dijital teknolojiler geliştirme alanında faaliyet gösteren KOBİ’lerin mevcut portföylerinde bulunan ürün/yazılımlarında tasarımsal iyileştirme, kullanım alanını genişletme, farklı teknolojilere entegrasyon, sektörel ihtiyaçlara uyarlama, modül ekleme, işlev optimizasyonu gibi iyileştirmeler yapmaları veya geliştirmiş oldukları ürün ve yazılımları ticarileştirmeleri KOSGEB tarafından desteklenecek. Bu şekilde; sanayi sektörümüz yetkin teknoloji tedarikçisi KOBİ’ler aracılığıyla bu teknolojilere erişebilecektir. Çağrı metninin ‘Uygun Proje Konuları’ bölümünde belirtilen imalat sanayi sektörüyle ilişkili 6 dijital teknoloji, çağrının kapsamını oluşturmaktadır. İmalat sanayi sektörü veya seracılık sektöründe uygulanabilirliği olmayan teknolojilerle ilgili projeler bu çağrının kapsamı dışındadır” diye konuştu.
2019/02 Proje Teklif Çağrısı’nın amacından da bahseden Başkan Murzioğlu, “İmalat sanayi sektöründeki KOBİ’ler, üretim ve ilişkili iş süreçlerinde dijital teknolojilerden yararlanmaları halinde üretim hızlarını, etkinliklerini ve verimliliklerini iyileştirebilmektedir. 2019-02 sayılı Proje Teklif Çağrısı’nın genel amacı, imalat sanayi KOBİ’lerinin, yerli teknoloji geliştiricilerle işbirliği öncelikli olmak üzere dijitalleştirilmiş iş süreci sayısını arttırmaktır. Teklif çağrılarının başvuru sistemi 02 Mayıs 2019 günü saat 23.59’da başvuruya kapatılacaktır. Bu tarih ve saate kadar başvuru sahibi tarafından sistem üzerinden onaylanmayan projeler değerlendirmeye alınmayacaktır. İsteyen KOBİ’lerimiz başvuru koşulları ve şartlara ‘www.kosgeb.gov.tr’ adresinden ulaşabilir. Konuyla ilgili üyelerimizin bu desteklerden yararlanmaya davet ediyorum” şeklinde konuştu.  
TOKAT’IN AKIL KÜPLERİ YARIŞTI
Tokat’ta düzenlenen Akıl ve Zeka Oyunları Şampiyonası’nda minikler, ulusal şampiyonada şehirlerini temsil edebilmek için yarıştı.
Tokat Valiliği himayesinde hayata geçirilen Spor Tokat Projesi kapsamında Gençlik ve Spor Müdürlüğü koordinesinde Akıl ve Zeka Oyunları İl Şampiyonası düzenlendi. Gençlik Merkezi’nde 8 kategoride gerçekleştirilen yarışmada 96 minik sporcu ter döktü. Şampiyonada dereceye giren sporcuların Bursa’da düzenlenecek ulusal yarışmada Tokat’ı temsil edeceklerini söyleyen Tüm Akıl ve Zeka Oyunları Federasyonu usta öğreticisi Metehan Erdoğan, “Birinci olan öğrencilerimizi 27-28 Nisan 2019 tarihlerinde Bursa’da düzenlenecek olan 2. Türkiye Akıl ve Zeka Oyunları Şampiyonası’na götüreceğiz. Orada şehrimizi temsil edecekler. Yaş kategorilerimiz, ilkokul kategorisinde 2009-2011 doğumlular arası, ortaokul kategorisinde 2006 ile 2008 doğumlu öğrencilerimizi aldık. Toplam 96 öğrenci 8 kategoride 6 oyunda yarışıyorlar. İlkokul kategorisinde bireysel oyunumuz equilibrio, grup oyunumuz qbitz, pentago ve mangala oyunumuz. Ortaokul kategorisinde yine Türk zeka oyunumuz mangala, pentago oyunumuz, reversi ve kulami oyunlarımızda yarışıyorlar. İlk 3’e girenleri ödüllendireceğiz” şeklinde konuştu.
Şampiyonada ter döken ve dereceye giren minik sporcular şehirlerini temsil edecek olmalarından dolayı mutlu olduklarını belirtirken, aileler de en az çocukları kadar heyecanlı olduklarını söylediler.
ARAZİ TOPLULAŞTIRMA KARARI
Tarım ve Orman Bakanlığınca, Çorum ve Sivas’ın bazı bölgelerinde arazi toplulaştırması ve tarla içi geliştirme hizmetleri yapılması kararlaştırıldı.
Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Buna göre, Devlet Su İşleri (DSİ) 5. Bölge Müdürlüğünce Çorum’un merkez ilçesine bağlı Boğacık köyünde kamu yararı gözetilerek zorunlu arazi toplulaştırması ve tarla içi geliştirme hizmetleri yapılacak.
Ayrıca, DSİ 19. Bölge Müdürlüğü tarafından Sivas’ın Gemerek ilçesi Kartalkaya, Hacıyusuf, Tatlıpınar, Ekizce, Talazoğlu ve Kurtoğlu köyleriyle Ulaş ilçesine bağlı Kurtoğlu köyünde aynı uygulama gerçekleştirilecek.
Arazi toplulaştırma sınırları içinde olup toplulaştırma kriterlerine uymayan yerlerle teknik olarak arazi toplulaştırma sahasına dahil edilmesi uygun görülmeyen tepelik, taşlık, çukurluk ve yoğun sabit tesis bulunan alanlar kapsam dışı bırakılacak.
13. ULUSLARARASI ROBOT YARIŞMASI BAŞLADI
Milli Eğitim Bakanlığınca düzenlenen 13. Uluslararası Robot Yarışması, Samsun’un ev sahipliğinde başladı.
Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kurtuluş mücadelesini başlatmak için 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışının 100’üncü yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Samsun’da düzenlenen yarışmaya Türkiye’nin yanı sıra Tunus, Gürcistan, Ukrayna, Lübnan, Bangladeş, Bosna Hersek, Gambiya, İran, Zambiya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Pakistan, Yemen, Kazakistan, Cezayir, Romanya, Turks ve Caicos Adaları’ndaki 878 kurumdan 5 bin 999 yarışmacıya ait 3 bin 848 robot katılıyor.
Yarışma, lise ve üniversite öğrencilerinin bilgiyi beceriye dönüştürebilen, ürün geliştirebilen, bilimsel düşünebilen, girişimci ve rekabetçi bireyler olarak yetiştirilmesinin yanı sıra endüstriyel ve teknolojik gelişmelerin tanıtılması, sergilenmesi ve deneyimlerinin paylaşılması amacını taşıyor.
Milli Eğitim Bakanlığınca düzenlenen Uluslararası Robot Yarışması’nın 13’üncüsünün teması, “Yapay zeka uygulamaları” olarak belirlendi. Yarışma, temalı, çizgi izleyen, hızlı çizgi izleyen, sumo, mini sumo, robotino (hareketli robotlar), insansız hava aracı (mini drone), insansı robotlar, endüstriyel robotik kol, tasarla-çalıştır, yumurta toplama (caretta caretta) ve serbest proje olmak üzere 12 kategoriden oluşuyor.
Tüm katılımcı kurumların robotları, yarışmanın yapıldığı Tekkeköy Yaşar Doğu Spor Salonu girişinde sergileniyor. Yarışma, “robot.meb.gov.tr” adresinden canlı olarak yayınlanacak.
Son 7 yıldır TÜBİTAK iş birliğiyle yapılan organizasyonun paydaşları arasına bu yıl, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) tarafından yürütülen TEKNOFEST de katıldı. Uluslararası MEB Robot Yarışması kapsamındaki yarışmalardan tasarla-çalıştır, yumurta toplama ve hızlı çizgi izleyen yarışmaları İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali (TEKNOFEST) kapsamında da gerçekleştirilecek.
Yarışmayı kurallara uygun olarak yönetmek için üniversitelerin robot kulüplerinden 67 öğrenci hakemlik yapacak. TÜBİTAK tarafından belirlenen 5 jüri üyesi, anlaşmazlıkları karara bağlayacak.
İki gün sürecek yarışmada dereceye giren ekiplere Milli Eğitim Bakanlığı tarafından dizüstü bilgisayar, başarı belgesi, madalya ve kupa verilecek. TÜBİTAK tarafından yarışma kategorilerinde birinci olan yarışmacı ve danışman öğretmenlere kişi başı 2 bin 500’er lira olmak üzere toplam 7 bin 500 lira ödül verilecek. İkincilik ödülüne layık görülen öğrenci ve danışman öğretmene kişi başı 2 biner lira olmak üzere toplam 6 bin lira dağıtılacak. Kategorilerinde üçüncü olan yarışmacı ve danışman öğretmene de kişi başı bin 500’er lira olmak üzere toplam 4 bin 500 lira ödül sunulacak.
Tüm kategorilerde verilen toplam ödül miktarı ise 216 bin lira olacak.
Ödül töreni, Tekkeköy Yaşar Doğu Spor Salonu’nda 12 Nisan’da gerçekleştirilecek.

AMASYA’DA MİKROKREDİ ÖDÜL TÖRENİ
Amasya’da, Türkiye Grameen Mikrofinans Programı kapsamında, Türkiye İsrafı Önleme Vakfı tarafından mikrokredi ödül töreni düzenlendi.
Amasya Mikrofinans Şubesi kuruluşunun 11. yılı dolayısıyla kentte bir otelde düzenlenen programa, şube yöneticisi Selda Ergin ve kadın girişimciler katıldı.
Şube yöneticisi Ergin, yaptığı açıklamada, dar gelirli, iş kurmak isteyen ve yapmış oldukları işte sermaye bulamayan kadınlara küçük sermayeler vererek hayallerini gerçekleştirmeye yardımcı olmayı amaçladıklarını söyledi. Amasya Mikrofinans Şubesi’nde kredi kullanan dar gelirli kadınların çok başarılı işlere imza attığının altını çizen Egin, “Mikrokredi, dünyanın en önemli yoksulluğu azaltma stratejilerinden birisi haline gelmiştir. Bizden destek alan kadınlarımız Amasya’da çok büyük başarılara imza attı. Biz de onlara eğlence amaçlı böyle bir program düzenledik.” diye konuştu.
Girişimci kadınlardan 32 yaşındaki Fehmiye Gül ise mikrokredi sayesinde ticarete başladığı ve hayallerini gerçekleştirdiğini anlatarak, hayalleri olan bütün kadınların hayallerinin peşinden gitmesi gerektiğini dile getirdi.
Program sonunda kadın girişimcilere plaket takdim edildi.  
ÇORUM TARIMI MASAYA YATIRILDI
Çorum Tarım ve Orman Müdürlüğü’nce tarım ve hayvancılık alanında yapılan çalışmalar ve hayata geçirilmesi planlanan projelerle ilgili değerlendirme toplantısı düzenlendi.
Tarım ve Orman İl Müdürümüz Orhan Sarı koordinatörlüğünde gerçekleştirilen toplantıda Çorum’da tarım ve hayvancılık alanında yürütülen projeler ve sağlanan destekler ele alındı.
Tarım ve hayvancılık alanında 19 hedef belirdiklerini dile getiren İl Müdürü Orhan Sarı, ilk olarak ari köyler oluşturacaklarını belirtti.
Damızlık Hayvan Satış Borsası kurarak satılacak hayvanların bir araya toplanacağını, yine çevre illerden düve almak isteyen hayvan üreticileri için de hastalıktan ari damızlık düve merkezini kurmayı hedeflediklerini dile getiren Sarı, “Burada hayvan satışı için damızlık borsasını ve damızlık düve merkezini kurarsak sağlıklı ırklarla birlikte Çorum hayvancılıkta yine bölgede bir merkez olacaktır. Türkiye’de kaliteli ve sağlıklı hayvan Çorum’ da bulunur algısını oluşturmamız gerekiyor” dedi.
Hayvan üretiminde giderleri oldukça düşüren silajlık mısırın da üretimini artırmayı hedeflediklerini, slaj üretiminin arttırılması için üreticilere yem bitkisi tohumu dağıttıklarını açıklayan Sarı, iki adet slaj paketleme makinesi alındığını, bunların yanı sıra ot biçme ve ot slaj makinesi alınması işinin ihale aşamasında olunduğunu söyledi.
Çorum’da Mart ve Haziran aylarında süt üretiminin fazla olduğunu hatırlatan Sarı, “Bu da sütlerin pazarlanmasında problem oluşturmaktadır. Örneğin Kasım ayında günlük üretim 60 ton civarındayken Nisan ayında 200 tonun üzerinde bir günlük üretim gerçekleşmektedir. Süt işleyen işletmelere arz edilen bu dengesiz süt ise fiyatlarda düşüşe ve pazarlama sıkıntısına neden olmaktadır. Bununla ilgili olarak sorunun çözümü konusunda Veteriner Hekimler Odası, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ile birlikte bir çalışma yapıyoruz” ifadelerini kullandı.
Üretimin bütün yıla yayılması için üzerinde çalıştıklarına anlatan Sarı, “Sertifikalı tohum üretimi Ziraat Odaları ile işbirliği içerisinde çalışarak dışarıdan ithal ettiğimiz tohumu şimdi biz kendimiz üreteceğiz ve üreticilerimize uygun fiyattan vereceğiz. İlimizde organik madde yönünden zayıf olan topraklarımızı organik maddece zengin hale getirmek için sivil toplum kuruluşları ve tarafların işbirliği ile çiftlik gübrelerini toprakla uygun şekilde buluşmasını sağlayıp, kimyasal gübre kullanımını azaltmayı hedefliyoruz. Bu kapsamda da iki adet gübre dağıtım römorku alarak üreticilerimizin hizmetine sunacağız. Buğdayın un kalitesini olumsuz etkileyen süne ve kımıl gibi zararlılar ile mücadele yöntemlerini, çiftçilerimizin düzenli uygulamasını sağlayarak bölgede üretilen buğdayın un kalitesini arttırmayı hedefliyoruz. Süne ve Kımıl zararlısıyla mücadele konusunda ilimizde ilaçlı mücadele gerek kalmadan parazitoid böceklerin konukçusu olan ağaçlarla arazi aralarında ağaçlandırma ve süne ve kımıl ile beslenen keklik bıldırcın gibi kuşların doğaya salımı yapılacak. Çorum tarımını merkez ve ilçeler ile birlikte bir bütün olarak düşünmekteyiz. Tarımda ki gelişmemiz ilçelerimizle birlikte olmalıdır, tarımsal ürünlerde sürdürülebilir bir yol izlememiz lazım. İl Müdürlüğü olarak tarımsal kalkınmanın İl genelini kapsayacak şekilde, işbirliği içerisinde hep beraber kalkındırmak amacıyla çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.