ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Samsun 21°C
Gök Gürültülü

ÇORUM’UN TARIM VE TARIH TURIZMINE “LAVANTA” DESTEĞI

27.12.2019
A+
A-
ÇORUM’UN TARIM VE TARIH TURIZMINE “LAVANTA” DESTEĞI
ÇORUM’UN TARIM VE TARIH TURIZMINE “LAVANTA” DESTEĞI
Çorum‘da tarımda ürün çeşitliliğini artırarak ülke ekonomisine girdi sağlanması ve tarih turizminin canlandırılması için Alaca ilçesinde ilk kez lavanta ekimi yapıldı.
İş adamı Erdal Şahin tarafından ilçeye bağlı Eskiyapar köyünde bulunan 65 dekar araziye tıp ve kozmetik sanayinde önemli bir yer tutan 70 bin adet lavanta fidesi toprakla buluşturuldu. Proje kapsamında tıbbi aromatik bitki üretiminin yanı sıra dünyanın en büyük medeniyetleri arasında yer alan Hititlerin en önemli yerleşim merkezlerinden birisi olan Alacahöyük’teki turizm destinasyonun çeşitlendirilmesi amaçlanıyor. Lavanta üretimi ile Çorum’un agro (tarım) ve tarih turizminin önemli merkezlerinden birisi olmasının yanı sıra bölge halkının da gelir kaynaklarının artırılması hedefleniyor. Çorum milletvekili Lütfiye İlksen Ceritoğlu, lavanta ekimi yapılan tarlalarda incelemelerde bulundu. İş adamı Erdal Şahin’den, proje hakkında bilgiler alan milletvekili Kurt, ayrıca lavanta fidelerinin dikimini de gerçekleştirdi.
Tıbbi aromatik bitkilerin Türkiye‘nin yerli ve milli ekonomisini oluşturacağını belirten AK Parti Çorum milletvekili Lütfiye İlksen Ceritoğlu, bunun için çok iyi ve doğru adımlar atılmasının gerektiğini söyledi.
Bu amaç doğrultusunda Türkiye’nin tıbbi bitki haritasını çıkarmak amacıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde araştırma komisyonu kurulduğunu hatırlatan Herkes lavanta ekmesin. Lavantanın yetiştiği yerin bir özelliği olsun. Her şey yerinde ağırdır. Şehir neyi kaldırıyorsa onu eksin, en iyisini eksin ve onu ekonomiye kazandırsın. Lavantanın ot olarak satıldığı değil ekonomik getirisinin olması için lavanta yağı, lavanta çiçeği ve lavanta kapsülüne giden süreçte üretim yapılmasını istiyoruz. Ayrıca yasa değişikliğiyle tıbbi aromatik bitki ve kesme çiçekçiliği yapan üretici ve girişimcilere milli emlak arazilerinin tahsis edilmesi için yardımcı olacağız, öncelik tanıyacağız. Endemik bitki üretimi yapmak isteyen veya düşünen herkesi Tarım Müdürlükleri ve valiliklere başvurmalarını bekliyoruz” dedi.
Ziraat Mühendisi Hasan Arslancan ise, projenin turizm amaçlı bir proje olduğunu belirterek, “Hibrit çeşidini diktik. 65 dekar alanla başlıyoruz. Daha sonra devamı gelecek. Buradaki asıl amacımız Alacahöyük destinasyonunu çeşitlendirmek. Agro turizm son yıllarda özelikle favori olan ve arzu edilen bir turizm. Ana hedefimiz turizm olsa da 20’nin üzerinde tıbbi aromatik bitki üretimi yapılacak. İşleme tesisi kurulacak. Bu şekilde yörenin halkına ek bir gelir sağlanmış olacak. Hedefimiz bu” ifadelerini kullandı.
50 YIL DAHA SU PROBLEMI YAŞAMAYACAK
Samsun Büyükşehir Belediyesi Samsun Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (SASKİ), 2014 yılında yaşanan kuraklık sonrası içme suyu sıkıntısı çeken Kavak ilçesinin 50 yıllık su ihtiyacını karşılayabilecek içme suyu arıtma tesisinin açılışını gerçekleştirdi.
İçme suyunu Ladik ilçesinden temin eden Kavak ilçesinin içme suyu sorunu halletmek için atağa kalkan Samsun Büyükşehir Belediyesi, Güven Göleti’nden çektiği suyu arıtmak için 10,5 milyon TL’lik içme suyu arıtma tesisi yaptı. Yapılan tesis ile birlikte ilçenin 50 yıllık su ihtiyacının karşılandığı öngörüldü.
İçme suyu tesisisin açılışı için tören yapıldı. Törende açılış konuşmasını gerçekleştiren Kavak Belediye Başkanı İbrahim Sarıcaoğlu, “İlçemizin en büyük sorunu içme suyu sıkıntısıydı. 2014 yılında büyük bir kuraklık yaşanmış, ara ara sularımız kesilmişti. Büyükşehir Belediyesi ve SASKİ yaptığı tesisle 50 yıllık su sıkıntımızı bitirmiş oldu. Emeği geçenlere teşekkür ederim. Bundan sonraki hamlemiz sanayileşme yönünde olacaktır” dedi.
Başkan Yılmaz: “Kavak, 50 yıl daha su problemi yaşamayacak hale getirildi”
Kavak’ın içme suyu sıkıntısını çözdüklerinin altını çizen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, “Su, her şeye hayat verir. İnsan vücudunun da yüzde 70’i sudan oluşur. Etrafımızda gördüğümüz, Allah’ın yarattığı her şeyin hayatını idame ettirmesi için gereken şey sudur. Su olmazsa hayat olmaz, sağlık olmaz, bereket olmaz, sağlık da olmaz. İbadet de yeterince olmaz. 2014 yılında kurak günlerde Kavak’ta su kesintileri başladı. Telaşlandık. Merkezde derin su pompaları bulunuyordu. Derin kuyu pompalarından su çekip, pompaladıktan sonra klorlayıp, ilaçlayıp şehre veriyorduk. Sağlığında sudan şüphemiz yoktu ama kuraklıkta su seviyesi aşağıya doğru düşüyor, suyun kalitesi düşüyordu. İbrahim Bey, başkan olduğunda Güven Göleti’nden su alınarak arıtıldıktan sonra şehre basabileceğimizden bahsetmişti. O gün bunun maliyetine bakmadan projeye olumlu cevap verdik. Bugün itibariyle 10,5 milyon TL’lik tesisi hayata geçirdik. Böylece Kavak, 50 yıl daha su problemi yaşamayacak hale getirildi. Kavak’ın ulaşım problemi kalmadı. Kavak’ın tek sorunu kirli suların arıtılması kaldı. Bu sorunu da halletmek için çaba sarf ediyoruz. Kirlettiğimiz suyu da aynı ortamda temizleyip doğaya salmamız lazım. İçme suyunu nasıl temizliyorsak, kirli suyu da tabiata atarken temizlememiz gerekiyor. 2019 seçimlerine kadar hiçbir ilçemizde atık su ve içme suyu artıma probleminin kalmamasını hedefliyoruz. Pis suyu arıtamadığımız 4 ilçe kaldı. Bunlar Kavak, Ladik, Salıpazarı ve Çarşamba. Çarşamba için AB desteği bekliyoruz” diye konuştu.
Samsun’un her konuda gelişmesi için çalışma yürüttüklerini vurgulayan Samsun Valisi Osman Kaymak ise, “Belediyemize ve SASKİ’ye çok teşekkür ediyorum. Kavak ilçesinin 50 yıllık su sorunu çözüldü. Biz de ilin valisi olarak Samsun’u yarınlara taşımak istiyoruz. Samsun, Karadeniz’in amiral gemisi. Bu fonksiyonu çok iyi kullanmamız lazım. 9 aydır Samsun’un her yerini tanımaya çalışıyorum. Şehrimizin kalkınması için bütün çalışmaları değerlendiriyoruz. İlimizde yeni bir üniversite de geliyor. Samsun eğitim, sağlık, turizm kendi olma yolunda ilerliyor. Devletimiz de Samsun’a çok büyük önem veriyor. Sağlık turizmi konusunda da Rusya’dan turistleri şehrimize getirmeye çalışıyoruz. Başkanımız Yusuf Ziya Yılmaz ile birlikte turizm atağı başlattık. Rusya ile direkt uçuş seferleri başlatıldı. Samsun’un güzelliklerini bütün dünyaya paylaştığımız takdirde, Samsun’un kalkınması hızlanacaktır” şeklinde konuştu.
Tesisin özellikleri
Kavak merkez mahallelerinin içme suyu ihtiyacının giderilmesi amacıyla Devlet Su İşlerinden Güven Göleti’nden 50 lt/sn su tahsisi alınmış olup, kısa zamanda proje ve ihale çalışmaları tamamlandı. SASKİ ham suyun Güven Göleti’nden arıtma tesisine getirilmesi amacıyla 5 bin 220 metre uzunluğunda 450’lik polietilen iletim hattı çalışmalarını tamamladı ve suyun cazibeli olarak bu hattan geçişini sağladı. SASKİ arıtılan suyun Mehmet Paşa Mahallesi’nde bulunan Çal deposuna terfi edilmesi amacıyla 2 bin 889 m uzunluğunda 250’lik polietilen boru döşedi ve pompaların montajını yaptı. Kavak merkez mahallelerinin halihazırda içme suyu ihtiyacı 30 lt/sn olup, SASKİ Genel Müdürlüğü 50 yıllık içme suyu ihtiyacını karşılayacak şekilde tesisin kapasitesini 50 lt/sn olarak projelendirdi. Tesis, ilk etapta Kavak ilçe merkezindeki mahallelere, gelecekte ise ihtiyaç duyulması halinde çevre mahallelere hizmet verecek. 5 bin m2’lik alana kurulmuş olan son teknolojik sistemlerin kullanıldığı içme suyu arıtma tesisinde; sisteme su giriş yapısı, havalandırma ünitesi, çöktürme havuzu, ham su deposu, paket arıtma tesisi, temiz su deposu, klor gazı odası ve idari binası bulunuyor. Tesis 24 saat otomatik olarak çalışacak şekilde tasarlandı. Yaşar Doğu Mahallesi’nde bulunan Kavak Güven Göleti İçme Suyu Arıtma Tesisi SASKİ Genel Müdürlüğü tarafından tamamlandı ve işletilmeye başlandı. Tesisin toplam maliyeti 10 milyon 483 bin 758 TL.
TOKAT-TURHAL ARASI DEMIRYOLU PROJESI
Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Tokat- Turhal arasında demiryolu yapılması ile ilgili proje çalışmasının devam ettiğini ifade ederek, “Proje çalışması bittikten sonra ihale kısmına bu dönüşecek ve Tokat’ta tren hattı ile bağlanmış olacak” dedi.
‘Gelişimin 4. Yılı’ başlıklı basın toplantısı ile Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Vizyon Belediyecilik, Temel Belediyecilik ve Sosyal Belediyecilik alanında Tokat’a kimlik kazandırmak adına yapılan çalışmaları sivil toplum kuruşları yöneticilerine sunum yaparak anlattı. Geniş bir katılımla bir otelde düzenlenen programda Başkan Eroğlu yaklaşık 2 saat süren sunumunda kente hayat katacak çalışmalara vurgu yaptı. Başkan Eroğlu, “Bu şehri hep birlikte inşa ediyoruz.Bizler sizden aldığımız yetki ile size verdiğimiz sözlerin karşılığında 4 yılda neler yaptık bu konuda sizleri bilgilendirmek istedik. Şehrimizi geleceğe taşımak anlamında meydan, Kanal Tokat, Yeni Sanayi Sitesi, Et Parçalama Tesisi, Uluslararası Hal Projelerimiz gibi bir çok vizyon projenin bitirilmesi ve bazılarınında başlaması ekonomik hayatımıza değer katacak. Bu şehirde yaşayan küçüğünden büyüğüne herkesin fikrini önemsedik. Sivil toplum kuruluşlarımızın şehrimize dair fikirlerini yaptığımız toplantılarda hep not aldık. Bugün sunum sonrası onların değerli fikirlerini bir kez daha dinleme imkanı bulduk” dedi.
Başkan Eroğlu sunumun ardından soruları yanıtladı. Tokat-Turhal arasında tren yolu yapılması ile ilgili sorulara cevap veren Başkan Eroğlu, “Tokat-Turhal arasında demiryolu yapılması ile ilgili proje çalışması başladı. Cumhurbaşkanımız Tokat’a geldiğinde ifade etmişti. Hem yük hem yolcu taşıyacak tren hattı olacak. Tokat-Turhal arasında çalışacak. Hat nereden geçecek ne kadar bir yer kapsayacak, ne kadar maliyet getireceği anlamında proje çalışması idi. İnşallah bu proje çalışması bittikten sonra ihale kısmına bu dönüşecek ve Tokat tren hattı ile bağlanmış olacak. Yatırımcılarımız nakliyede çok ciddi rakamlar ödüyorlar, bu anlamda tren de en ucuz nakliye yapılan bir vasıta. O nedenle bu tren hattı OSB‘nin içinden de geçecek, oradaki fabrikalara katkı sağlayacak. Bu anlamda başlangıç yapıldı sadece fikirsel değil artık yapılması ile ilgili de bir adım atıldı” dedi.
Yeni Tokat Hava Limanı projesi ile ilgili gelen bir soru ya da cevap veren Başkan Eroğlu, “Hava limanı projesinin Şubat ayında ihalesi yapıldı. Önce 22’ye yakın firma hava limanı projesi için müracaatta bulundu. Ardında bu firma sayısı 6’ya düştü. 6 firma içerisinden herhalde bu ay sonuna kadar ihaleyi alan firma belirlenerek yer teslimi yapılacak. İhalenin süresi 700 gün. Eylül ayında kazma vurulacak olursa 2020 yılının Haziran aylarında havalimanı açılmış olur.” diye konuştu.
Başkan Eroğlu, ayrıca Karadeniz‘i Akdeniz‘e açması beklenen Kuzey-Güney yol bağlantısı ile ilgili de değerlendirmelerde bulunarak, “Tokat-Niksar-Akkuş-Ünye arasında karayolu planlaması var. Tokat-Niksar arasında çalışmalar devam ediyor. Asıl bundan sonra Niksar-Akkuş-Ünye yolunun yapılması gerekiyor. Bunun projesi bitmiş. Çok zor bir yol, onlarca viyadük, tünellerden geçmek suretiyle yol açılabiliyor. Şuanda 2 milyar maliyet getirecek olan bir proje. Projesi bitmiş durumda ihaleye yapılması konusunda bir durum var. Önümüzdeki yıllarda ihalesi yapılırsa yolun bitmesi ile birlikte Kuzey-Güney hattı Tokat için çok önemli” ifadelerini kullandı.
40 MILYON LIRALIK KENT MEYDANI PROJESI TAMAMLANDI
Çorum Belediyesi’nin en büyük yatırımları arasında yer alan Kent meydanı projesi tamamlandı.
Kent meydanında basın toplantısı düzenleyerek proje hakkında gazetecilere açıklamada bulunanan Belediye Başkanı Zeki Gül, basın toplantısının ardından meydan projesi kapsamında yapılan yatırımları tanıttı.
Çorum Belediyesi olarak meydanlarıyla, parklarıyla, yollarıyla, kamusal alanlarıyla halkın huzur içinde yaşayacağı bir şehir için geceyi gündüze katarak çalıştıklarını belirten Belediye Başkanı Zeki Gül, hiçbir şekilde frene basmadan Çorum’u güzelleştirmeye devam edeceklerini söyledi.
İnsana yakışan bir belediyecilik anlayışı sergilediklerini dile getiren Başkan Gül, “Gerek şehrin fiziki yapısını çok daha konforlu hale getirmek gerekse 260 bin insanımıza birebir dokunan sosyal belediyecilik hizmetlerimizi en güzel şekilde vermek için gayret sarf ediyoruz. Şehrimizin sosyal, kültürel hayatına hizmet eden birçok eser ortaya koyduk. Bu eserler şimdi yapılış amacına uygun olarak vazifesini yerine getiriyor. Kültür Merkezlerimiz, Kuran Kurslarımız, Yeşil alanlarımız şehir merkezimizi çok daha cazip hale getiren çalışmalar. Hepsi de bu şehrin sakinlerinin hizmetinde. Zamanla ihtiyaçların değişimini de göz önüne alarak Belediyecilik faaliyetlerini yürütüyoruz. Bu anlamda şehrimizin ihtiyacı olduğunu düşündüğümüz Kent Meydanı çalışmamızın sözünü hemşehrilerimize vermiş ve çalışmalarımızı başlatmıştık. Malumunuz şehrimizde bir meydanımız yoktu. Böyle bir çalışmasının yapılmasına, meydan olarak kullanabileceğimiz bir alana ihtiyacımız vardı. Meydanlar, artık günümüz yaşam anlayışında vazgeçilmez ihtiyaçlar haline geldi. Bir şehrin yaşamıyla ilgili bilgi sahibi olmak isterseniz, bu bilgiyi alabileceğiniz ilk ve bariz yer o şehrin meydanıdır” dedi.
Kent meydanlarının bir şehre kimlik kazandıran önemli kamusal alanlar olduğunun altını çizen Başkan Gül, “Meydanlar adeta şehrin bir özeti niteliğinde mekanlardır. Orada şehirle ilgili genel kanaatin oluşmasında büyük etkisi olan alanlar Bizim de Çorum olarak şehrimizi ifade eden, tabiri caizse özetleyen bir meydanımız olsun istedik. Bu eksikliği gidermek için hemşehrilerimizin de yıllardır özlemle beklediği çalışmanın bu güzel projenin sonuna geldik. Şehrimizin ilk kent meydanını insanlarımızın hizmetine sunmak için gün sayıyoruz. Şehrimize kazandırdığımız bu kent meydanında yaptığımız çalışmalar özellikle kamulaştırma çalışmaları İl Özel İdaremizin de katkılarıyla tamamlandı. İl Genel Meclisimiz yüksek bir şehircilik hassasiyeti gösterdi. Burada yaptığımız çalışmaya büyük katkı verdi” şeklinde konuştu.
Kent meydanının 11 bin 500 metrekarelik bir alandan oluştuğunu anlatan Başkan Gül, bu alanın 2 bin 500 metrekaresinin İl Özel İdaresi, 9 bin metrekaresinin özel mülkiyet olduğunu ifade etti. Alanda 18 milyon 873 bin TL’lik kamulaştırma yaptıklarını kaydeden Gül, gerek özel mülkiyete ait alanlar gerekse kamuya ait alandaki yapıların yıkımı tamamlandığını, sonrasında da kent meydanını inşa ettiklerini ifade etti.
Kent Meydanı projesinin sadece meydandan ibaret olmadığını kaydeden Başkan Gül, “Şehrimiz için gerekli olan çalışmalardan biri de otoparktı. Bölgenin park sorununu büyük ölçüde çözecek. Meydan projemizin içerisinde bir de kapalı otopark çalışması vardı. Dolayısıyla bunlar tamamlandı. Yakın zamanda gerek meydanımızı, gerek otoparkımızı hemşerilerimizin hizmetine sunacağız” diye konuştu.
Kent Meydanının 40 milyon 156 bin 660 TL’ye mal olduğunu bildiren Gül, “Meydanımız güvenlik kameralarıyla donatıldı. Dolayısıyla asli vazifesine uygun olarak burada bir program yapıldığında bir güvenlik zafiyeti yaşanmayacak. Bu konuda gerekli tüm önlemlerimizi aldık. Bunun dışında; kent meydanımızın bulunduğu bölgeye canlılık katmasını, şehir estetiğine yönelik öğeleri de barındırmasını istedik. Bu amaçla, şehir meydanımızın tabiri caizse meydanını gösteri havuzuyla şenlendirdik. Suyun hareketleri burada hazırlanan müziklerin ritmine göre değişecek. Böylece özellikle yaz akşamları burada ailelerimiz, çocuklarıyla kent meydanımızda vakit geçirecekler Kent Meydanına ulaşımın daha kolay olabilmesi, hemşerilerimizin meydanı rahatça kullanması için Tekel Sokaklarda, Kavukçu, Kulaksız, Maliye sokaklarda kent meydanının konumuna göre İl Trafik Komisyonumuzun da onayını alarak düzenleme yaptık. İlerleyen dönemlerde kent meydanımızın arka kısmında Tekel Sokağı, Kulaksız 1. caddeye bağlayan 10 metrelik bir yol açacağız. Yol açacağımız kısımda da uzlaşma ve mahkeme sürecimiz devam ediyor. Tamamladığında buradaki çalışmalara da başlayacağız” dedi.
Çorum Belediyesi Kent Meydanı’nın isminin belirlenmesi için anket yapacaklarını açıklayan Başkan Gül, “Hemşerilerimizin görüşleri, onların talep ve önerileri bizim için çok önemli ve çok değerli. Bu yüzden kent meydanının isminin ne olması gerektiğiyle ilgili hazırlıklarımızı tamamladık. Önümüzdeki günlerde Kent Meydanımızın ismiyle ilgili de bir anket çalışması yapacağız. İsimleri belirledikten sonra sosyal medya, resmi internet sitemizden, merkezi bir noktaya koyacağımız anket masası ve kentli servisimiz aracılığıyla vatandaşlarımız anketimize katılacaklar. Meydanımızın ismini hemşerilerimiz belirleyecekler. İlk kent meydanımızın şehrimize, insanlarımıza hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Güzel günlerde kullanmak nasip olsun diyorum” şeklinde konuştu.
 
TERME’DE ULUSLARARASI AÇIK SU YÜZME YARIŞLARI
Terme Belediyesi, mavi bayrağı olan Miliç Plajı’nda uluslararası açık su yüzme yarışlarına ev sahipliği yapacak.
Terme Belediyesi, Türkiye Yüzme Federasyonu ve İstanbul Yıldızlar Yüzme Spor Kulübü işbirliğiyle 30 Haziran-1 Temmuz tarihlerinde düzenlenen yarışlara yaklaşık 400 lisanslı sporcunun katılması bekleniyor.
Belediye Başkanı Şenol Kul, Terme’nin sadece tarım ve sanayi ile değil turizm ve sporla da anılacağını belirterek, “Ülkemizin en güzel doğasına sahip olan Terme’de binlerce yıldan beri onlarca farklı topluma ev sahipliği yapmış bu kıyılara doğru kulaç atarak, yüzmenin, yüzücülerimiz için büyük bir ayrıcalık olacağını düşünüyoruz. Yarışmaya dereceler almış önemli sporcular katılıyor. Tüm Türkiye’yi, benzersiz bir yüzme yarışının coşkusuna ortak olmaya davet ediyoruz.” dedi.
 
ATIKLARDAN ÇIKAN ‘DÖNÜŞÜM MÜZESI’NE BÜYÜK İLGI
Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Katı Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesisinde evsel atıklardan oluşturulan Dönüşüm Müzesi, büyük ilgi görüyor. 2014 yılında kurulan müzeyi bu güne kadar yaklaşık 8 bin kişi ziyaret etti.
Samsun Büyükşehir Belediyesinin yatırımıyla kentin katı atık sorununu ortadan kaldıran Katı Atık Düzenli Depolama Sahası, tıbbi atık bertarafı, çamur kurutma tesisi, geri dönüşüm, metan gazından elektrik üretimi, atık azaltımı ve bertarafında fabrika gibi çalışıyor. Günde 750 ton katı atığın bertaraf edildiği tesis, yılda 60 bin ton karbondioksit gazının salınımını engelliyor. 120 kişinin çalıştığı depolama sahasında üretilen enerjinin ise 26 bin 250 evin aylık elektrik ihtiyacını karşılama kapasitesine ulaştığı öğrenildi.
Geri dönüşüm, yeşil enerji, atıklar, iklim değişikliği ve toplumda çevre bilincinin yerleştirilmesi konularında farkındalık oluşturmak amacıyla Samsun Büyükşehir Belediyesi ve enerji çözüm ortağı Samsun Avdan Enerji birlikteliği ile kurulan Dönüşüm Müzesi ise başta çocuklar olmak üzere ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. 230 metrekarelik alanda oluşturulan müzede televizyondan soba borusuna, el arabasından tabak çanağa, çeşitli kıyafetlerden oyuncaklara, plastik ve cam şişelerden araba lastiklerine, bilgisayar klavyesinden masa ve sandalyeye kadar yüzlerce ilginç materyal, eğlenceli bir biçimde sergileniyor.
Her yıl 5 Haziran Dünya Çevre Günü sebebiyle çeşitli etkinlikler ve yarışmaların düzenlendiği müzeye gelen ziyaretçileri, sergi salonundaki arazi maketi, çöp sahasının işleyişini anlatan posterler ve maketler karşılıyor. Önce tanıtıcı sunumları ve görsel filmleri izleyen ziyaretçilere ardından sergi gezdiriliyor. Müzede ziyaretçilere ayrıca çöp sahasının yapısı, atıklardan enerjinin nasıl üretildiği, metan gazının iklim değişikliğine etkileri ve geri dönüşümün faydaları da anlatılıyor.
Dönüşüm Müzesi’ne yurt dışı ziyaretçilerin yanı sıra ülke genelinde çok sayıda üniversite, ilk ve orta öğretim okulu öğrencileri büyük ilgi gösteriyor. Yılda ortalama 2 bine yakın öğrencinin gezdiği müzeye, bu güne kadar yaklaşık 8 bin kişinin geldiği belirtildi.
Yukarı Avdan Mahallesi’nde 200 dönümlük arazi üzerinde hizmet veren Samsun Katı Atık Deponisi sahasının Türkiye’nin en modern çöp depolama tesislerinden biri olduğunu ifade eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, geri dönüşümü çok önemsediklerini kaydetti. Katı atık ve çevre sorunlarıyla ilgili bilinç düzeyi gelişmiş bir nesil yetiştirmeye çalıştıklarını dile getiren Başkan Yılmaz, bu amaçla kurulan müzenin önemine dikkat çekti. Başkan Yılmaz, müzeyi ziyaret edenlerin artmasının ise sevindirici olduğunu da sözlerine ekledi.
VALI VAROL’DAN PROJECI OKULLARA PLAKET
Amasya Valisi Dr. Osman Varol, TÜBİTAK 12. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması ve 49. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Bölge Ödül töreninde dereceye giren okullardaki öğrencilerle öğretmenlere plaket verdi.
Öğrencilere seslenen Vali Varol, “Proje dediğimiz şey belirli bir hedefe ulaşmak için sahip olduğumuz kaynakları belirli bir zaman diliminde hedefe yönelik planlamaktır. İster sosyal bilimler olsun ister fen bilimleri olsun özellikle genç kardeşlerime söylüyorum. Proje tabanlı çalışma hayatımızda olması gereken bir alışkanlıktır. Hangi işi yaparsanız yapın bu işi proje mantığıyla ele alıp doğru planlamanızla ancak mümkün olacak. Bu kültürü genç yaşta kazanmaya çalışmak çok önemli” dedi.
Özellikle öğretmenlerin öğrencilerini motive etmelerine önemine değinen Varol, “Çünkü başarılı işler ortaya koymuş bir insanın geçmişi mutlaka başarısız deneyimlerle doludur. Öğretmenlerimizi, öğrencilerimizi motive ettikleri ve onları doğru yönlendirdikleri için tebrik ediyorum. Şunu biliyorum ki bir kurumda yöneticinin oluşturduğu pozitif ortam olmadan hiçbir iş yürütülemez ve başarılı olmaz” diye konuştu.
Amasya’dan TÜBİTAK 49. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Bölge Yarışmalarına 21 projesi davet edildiğini anımsatan İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Hüseyin Güneş de üretilen projelerin eğitim-öğretim niteliğinin ve etkinliğinin artırılması, bilişim teknolojilerine herkesin ulaşılabilirliğinin sağlaması, matematik, fen bilimleri ve teknoloji alanlarının geliştirilmesiyle bu alanlara ilginin artırılması gibi hedeflerin gerçekleştirilmesine katkı sunacağını belirtti.
TKDK’NIN İLK GIRIŞIMCISI, İZLEME SÜRECINI TAMAMLADI
Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) İl Koordinatörü Mustafa Mansur Yalvaçer, 250 bin lira hibe alarak Çorum‘un destek alan ilk yatırımcısı olan Celal Şimşek‘i yasal izleme süresinin dolması nedeniyle ziyaret ederek, yatırımında sağladığı istikrardan dolayı tebrik etti.
Yalvaçer, ziyarette yaptığı açıklamada, TKDK’dan hibe desteği alan yatırımcıların 5 yıl süreyle kurum tarafından izlendiğini bildirdi.
Çorum’da 11 Mart 2013 tarihinde aldığı 250 bin lira hibe desteği ile 485 bin liralık yatırım yapan Şimşek’in, izleme dönemini sona erdiren ilk yatırımcı olduğunu ifade eden Yalvaçer, şöyle konuştu:
“İzleme dönemini tamamlayarak TKDK prosedürlerine göre projesinin mali kapanışını da gerçekleştiren örnek yatırımcımızı tebrik ediyorum. Kurumumuzun kapıları kendisine bundan sonra da açıktır. 5 yıldır ülke hayvancılığına hizmet eden ve katkı veren bu işletmenin, önümüzdeki yıllarda daha da gelişerek, ticari hayatına devam etmesini temenni ediyorum.”
Şimşek ise TKDK’dan aldığı destekle hayalini gerçekleştirdiğini belirtti. Ülkeye Avrupa standartlarında bir hayvancılık tesisi kazandırmanın gururunu yaşadığını ifade eden Şimşek, “Devletimin TKDK aracılığıyla yaptığı destekleme ile hayalimi gerçekleştirmenin, AB standartlarında bir işletmeyle ülkemiz hayvancılığına hizmet ederek katkı sağlıyor olmanın, TKDK’ya olan taahhütlerimi yerine getirerek projemin izleme dönemini de tamamlamanın verdiği mutluluk ve gururu yaşıyorum.” diye konuştu.
ZEN GLOBAL AMASYA’DA HAYVAN ATIKLARINI ELEKTRIĞE ÇEVIRECEK
Zen Global Biyogaz Elektrik, Amasya’da kuracağı biyogaz tesisinde günde 95 ton büyükbaş hayvan atığını işleyerek saatte 1.560 kWh elektrik üretecek.
Zen Global Biyogaz Elektrik Enerji Ve Gübre Üretim Tarım Hayvancılık Gıda San. ve Tic. A. Ş. tarafından Amasya İli, Suluova İlçesi, Saygılı Köyü, Gani Mevkiinde 23.350 m2’lik toplam alan içerisinde Amasya Biyogaz Tesisi kurulması ve işletilmesi planlanıyor. 
Yaklaşık 6.5 milyon lira değerindeki proje kapsamında bölgede yer alan büyükbaş hayvan çiftliklerinden çıkan hayvansal atıklar işlenerek anaerobik fermantasyon yöntemi ile mezofilik şartlarda biyogaz elde edilecek ve elde edilen biyogaz kojenerasyon ünitesinde yakılarak elektrik enerjisine dönüştürülecek. Tesiste günde 95 ton hayvansal atıktan elde edilen biyogaz ile saatte 1.560 kWh elektrik üretilecek. Proje kapsamında mekanik ayırma işlemleri yapılmayacak, sadece Biyometanizasyon faaliyeti gerçekleştirilecek.
YATAŞ GRUP, ÇORUM’U BÖLGE MERKEZI YAPTI
2014 yılında grubun mobilya konsept markası olan Enza Home mağazasıyla Çorum’a görkemli bir giriş yapan Yataş Grup 2017 yılında yine şirket çatısı altında bulunan yatak ve uyku ürünlerini de içerisinde barındıran Yataş Bedding mağazasıyla Çoruma ikinci yatırımını yapmıştı.
Şirketin Türkiye genelinde ve dünya üzerinde büyüme hedefleri çerçevesinde geçtiğimiz aylarda devlet tarafından verilen Turquality kalite programına dahil olan Yataş Grup Çorum’da yeni bir yatırıma daha imza attı.
Çorum’da artan mağaza sayısıyla, artan müşteri taleplerini karşılamak ve çevre ilçelere daha hızlı ürün teslimatı yapabilmek için 6000m2 kapalı 3500m2 açık alanda toplam 9500m2’lik alanı ile dev bir yatırıma daha imza attı. Ankara yolu üzerinde yeni depo yatırımı ile kısa sürede yeni istihdam katkısının Çorum ekonomisine fayda sağlayacağını belirten şirket yöneticileri Çorum’un nüfus olarak ve gelecek potansiyeli olarak Yataş Grup tarafından ilerleyen dönemde daha büyük yatırımlarla taçlandırılacağını belirttiler.
Yataş Grup Bölge Yöneticisi Mustafa Erdem, yaptığı açıklamada 2014 yılı itibariyle Çorum’a olan inançlarının yaptıkları planları boşa çıkartmadığını dile getirerek, “Çorum halkı Enza Home markasını zevkli tasarımlarına ciddi bir ilgi gösterdiler, buda bizi çok mutlu ediyor.  Enza Home mağazamızın 2016 yılında yaptığımız 1.yıl etkinliklerinde değerli müşterilerimize ikinci bir mağaza sözü vermiştik. Bu sözümüzü kısa süre içersin de yerine getirdik ve Çorum halkını dünyanın en kaliteli uyku sistemlerini içerisinde bulunduran Yataş Bedding markasıyla buluşturduk. Geldiğimiz noktada grup şirketimizle görüşmelerimizde Çorum’un daha büyük potansiyeli olduğunu ve bizlerin burada bir bölge deposu oluşturup, Çorum’u Yataş Grubun Orta Karadeniz Bölgesindeki merkez üssü olma fikrini ortaya attık. Genel Müdürümüz Nevzat Yıldız ve şirket Ceo’muz Sayın Nuri Öztaşkın konuyla ilgili desteklerini bizden esirgemediler. Bizde böyle bir yatırıma imza attık. Çorum’u Yataş Grubun merkez üssü haline getirdik. İnşallah ilerleyen zamanda şehrimize yeni yatırımlar yaparak halkımızın Enza Home ve Yataş Bedding markalarına olan sevgilerini boşa  çıkartmayacağız” ifadelerini kullandı.
BAŞKAN YILMAZ : ŞEHIR OLARAK KÜÇÜK BIR DOKUNUŞA IHTIYACIMIZ VAR
Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Borsan Grup ev sahipliğinde düzenlenen kahvaltı ve toplantıda Samsunlu sanayici ve iş adamları ile bir araya geldi.
Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, dünyanın 4 kıtasında 64 ayrı ülkeye ihracat yapan ve toplantının da ev sahipliğini üslenen Borsan Gurubu tebrik ederek başladığı konuşmasında; “Bu öyle kolay bir iş değil. Kurtlar sofrasında mücadele etmek, bu sertifikaları almak, bu sertifikalarla birlikte bu rekabet ortamı içerisinde dünya pazarlarında at koşturmak kolay değil. Ben Adnan Ölmez Bey ve onun ailesini onun ortaklarını tebrik ediyorum. Onlar kazandıkça ülke kazanacak şehrimiz kazanacak. Burada öyle bir heyet var ki buradaki insanların hepsinin kazanması ile şehir kazanacak, şehir kazandıkça da ülke kazanacak. Sanayicinin kazanması, sanayicinin giderek işini büyütmesi ülkenin kazanması hatta insanlığın kazanmasıdır diye düşünüyorum. Refahın artması demek insanlığın kazanması demektir. Refah artarsa kim zarar görür ki. İnsanlar hayatta mutlu olursa, günlük ihtiyaçlarını daha kolay elde eder ve daha rahat kazanırlarsa herhalde orada yapılması gereken en insani iş bu yapılmış olur diye düşünüyorum ve bütün çabanın da bu olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.
Başkan Yılmaz, geçtiğimiz gün Bölge Kalkınma Toplantısı için Samsun’da bulunan Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın programını akşama kadar takip ettiğini hatırlatarak sözlerini şu şekilde sürdürdü;
“Orada dikkat ettim de bütün iller kalkınmak istiyor. Kalkınma başlığı altında bütün iller rol almak istiyor. Herkes şehrinin iktisadi yatırımlarının olmasını istiyor. Bunların bazıları isteseler de kalkınma trendinin daha çok başında olan şehirler var, çok zamana ihtiyacı olanlar var, bazıları sarkacın çok kritik aşamasına gelmişler var, o sarkacın kritik noktasına gelmiş olanlar var, hemen hemen o noktaya hiç gelme şansı olmayan şehirler var, kritik noktaya gelip geri dönenler var, o kritik noktaya gelip de küçük bir dokunuşa ihtiyacı olanlar var. Şehirleri bu şekilde kategorize edebiliriz diye düşünüyorum. Türkiye’nin 81 ili var. Biz o gün 16 tanesi ile bir aradaydık. Samsun da o kritik eşikte olan, küçük bir dokunuşa ihtiyacı olan iller kategorisinde. Ama burada Samsun’un bir avantajı var. O küçük dokunuşa ihtiyacı olan illeri dolaşıyorum TKB Başkanı olarak görevlerim var. Oralara gittiğim zaman bizim gibi o kritik eşikte olanlara bakıyorum. Biz çok mesafe kat ettik. Biz kentsel altyapıyı bitirdik. Sizlerle birlikte bu son 10-15 senede şehri aldık inşa ettik, ihya ettik. Bir baştan bir başa ulaşım, çevreye sağlıktan eğitime kadar nerede ne iş varsa ne ihtiyaç varsa büyük oranda sorunları çözdük. Yerel yönetim olarak bize bir süre bu yeter. Var olan paramızı biz şimdi ne yapalım da sanayimizin gelişmesine üretimin artmasına ve ihracatımızın artmasına harcamalıyız deme noktasına bütün samimiyetimle söylüyorum geldik. Ben artık o konularla ilgili projeleri oturalım, konuşalım istiyorum. Kolay değil tabii işin bu boyutu. İhracatı artırmak öyle hamasi nutuklarla olsaydı her ülkenin bu konuda yetişmiş uzmanı var, onlar da her ülkeyi pazar olarak görüyor ve bu pazardan pay almak için mücadele ediyor. Ama zoru başarmak zorundayız.”

Son eklenen resim bulunmamaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.