.:
HAYATA İMZA ATAN KADINLAR   |   21-12-2018

BİLİNDİĞİ GİBİ İÇİNDE YAŞADIĞIMIZ 21. YÜZYILIN DÜNYASI, YENİ BİR DEĞİŞİM VE DÖNÜŞÜMÜN SANCILARINI YAŞIYOR. ÜLKELER ARASINDAKİ İLİŞKİLER, ÖZELLİKLE TEKNOLOJİNİN YARATTIĞI HIZIN, HAYATIN HER ALANINI ETKİLEDİĞİ SÜREÇTE YENİDEN BELİRLENİYOR.  

            KAYIT DIŞI EKONOMİ İLE ETKİN MÜCADELE VE DENETİM; KADINLARIN İŞ GÜCÜNE KATILIMININ ARTIRILMASINA YÖNELİK GERÇEKLEŞTİRİLECEK DÜZENLEMELER VE ELBETTE EĞİTİM SİSTEMİMİZİN AKIL VE BİLİMLE, TEKNOLOJİYİ HARMANLAYAN; GENÇLERİMİZİN YARATICILIKLARINI ARTIRAN BİR MODELE KAVUŞTURULMASI, GÜÇLÜ BİR EKONOMİ İÇİN GÜÇLÜ KURUMLARA VE ELBETTE GÜÇLÜ BİR DEMOKRASİYE, ÜLKEMİZİN MİLLİ MENFAATLERİ AÇISINDAN İHTİYACIMIZ VARDIR. 

1.3  MİLYON CİVARINDA KADIN, ÇOCUK BAKIMI , HASTA YAŞLI BAKIMI ENGELLİ BAKIMI NEDENİYLE İŞ GÜCÜNE KATILAMIYOR.    2007 DE KADINLARIN İŞ GÜCÜNE %23 KATILIRKEN,   2017 DA %32.4  YÜKSELİRKEN ORTALAMANIN ÇOK ALTINDADIR.    DÜNYADA REKABET EDEBİLMEKSÜRDÜRÜLEBİLİR  GELİŞMİŞLİĞİMİZ İÇİN NUFUSUN DİĞER YARISI KADININ KATKISI OLMAZSA OLMAZ. KADININ İŞ HAYATINA KATILIMINDA Kİ SORUNLARIN ÇÖZÜME DÖNÜŞTÜRÜLMESİYLE YENİ İŞ ALANLARI İSTİHDAM AÇILMIŞ OLACAK.  BİZE DÜŞEN DOĞAMIZ GEREĞİ YETENEĞİMİZLE HEDEFE ODAKLANMAKTIR.

DÜNYA EKONOMİSİ TEKNOLOJİK GELİŞMELERLE BAŞ DÖNDÜREN BİR HIZDA İLERLİYOR. YENİ BİR SANAYİ DEVRİMİ OLARAK ADLANDIRILAN “DİJİTALLEŞME”, SADECE EKONOMİYİ DEĞİL, TÜM TOPLUMSAL HAYATI ETKİLİYOR. YAPAY ZEKA, BÜYÜK VERİ, ROBOTİK TEKNOLOJİ, NESNELERİN İNTERNETİ VE BLOCKCHAİN GİBİ UYGULAMALAR ARTIK İŞ YAPMA ŞEKİLLERİNİ DE KÖKLÜ BİR BİÇİMDE DEĞİŞTİRİYOR. 4. SANAYİ DEVRİMİ’NİN İÇİNDEYİZ. VE ARTIK DAHA FAZLA GECİKTİRME LÜKSÜMÜZ YOK. REKABETÇİLİKTE KÜRESEL RAKİPLERİMİZ ARTIK SADECE ÜLKELER DEĞİL. GÜNÜMÜZDE ÜLKELERİN REKABETÇİLİĞİNİ KENTLER, SEKTÖRLER VE ŞİRKETLER SÜRÜKLÜYOR. KENTLERİMİZİN KENDİ İÇ DİNAMİKLERİNİ ORTAYA ÇIKARACAK KALKINMA MODELLERİNİN GELİŞTİRİLMESİ, BÖLGELERİMİZDE VE ÜLKEMİZE ARTI DEĞER YARATACAK BİR KALKINMA HAMLESİNİ BAŞLATACAKTIR. BÖLGESEL KALKINMA VE REKABETÇİLİK, DAHA FAZLA REFAH ÜRETEN VE BU REFAHI DAHA FAZLA DAĞITAN BİR ÜLKE İÇİN KRİTİK ÖNEME SAHİPTİR.  HER KENTİMİZİN KENDİ DİNAMİKLERİ GÖZ ÖNÜNE ALINARAK OLUŞTURULACAK STRATEJİLERİ BELİRLEMEKTE YARDIMCI OLACAKTIR.

 İNSAN KAYNAĞIMIZ ,AR-GE NİN  ÖNEMİ ÇOK BÜYÜKTÜR. İŞİMİZİ SEVECEĞİZ Kİ HEDEFİMİZE ODAKLANABİLELİM.DÜNYADA 24 SAAT TİCARETİN YAPILDIĞI DÜNYADA SERİ DÜŞÜNÜP SERİ DOĞRU KARARLAR ALABİLMEK İÇİN İŞİMİZE HAKİM OLMALIYIZ.

İŞTE BU YOL HARİTASINDA, TÜRKİYE’NİN KARADENİZ’E AÇILAN VE SON YILLARDA ÖZELLİKLE LOJİSTİK SEKTÖRÜNÜN ÖNEMLİ ÜSLERİNDEN BİRİ HALİNE GELEN SAMSUN, TİCARET, SANAYİ VE ULAŞTIRMA ALANLARINDAKİ POTANSİYELLERİ İLE ÖNE ÇIKMAKTADIR. SAMSUN, BUGÜN VE GELECEKTE LOJİSTİK, SAĞLIK, GIDA, TARIM VE TURİZM SEKTÖRÜ OLMAK ÜZERE PEK ÇOK ALANDA YATIRIM ORTAMI SAĞLAYACAK BİR KAPASİTEYE DE SAHİPTİR.

 POTANSİYELLERİNE KARŞIN YEREL DİNAMİKLER AÇISINDAN POTANSİYELLERİNİ YETERİNCE KULLANABİLMEK İÇİN , ZAYIF VE GÜÇLÜ YÖNLERİNİN ENVANTERİNİ ÇIKARMALIDIR. REKABET END. İMALAT SANAYİNİN YÜKSEK TEKNOLOJİLİ VE KATMA DEĞERLİ OLARAK KÜMELENDİĞİ BİR MODEL, ALT SEKTÖRLERDE DE HAREKETLENME YARATACAKTIR. TIBBİ-CERRAHİ EL ALETLERİ ÜRETİMİNDE ÖNEMLİ BİR KÜMELENMEYE SAHİP SAMSUN’UN,  BU ALANDA REKABET ETME GÜCÜNÜ ARTIRACAKTIR.  TARIM,SANAYİ,DENİZ ÜRÜNLERİMİZ,TURİZMİN ,ULAŞIM AĞIMIZIN BİRLİKTE DOĞAMIZA TARİHİMİZE ZARAR VERMEDEN UZMANLARCA YÜRÜTÜLMELİDİR.tr83 bölgesi illeri zengin tarım potansiyeli ticaret ve geçiş yolları üzerinde olması ,tarihi ve kültürel turizm potansiyeli,limanı,sanayi alt yapısı ve verimli topraklarıyla dünya pazarından daha fazla pay alabilecek potansiyele sahiptir.''En değerli iş insana yatırımdır ''sözünden yola çıkarak biz samikad olarak kadının öncelikle eğitiminden istihdamı amaçlarımızdır.kalkınma ajansımızın teknik destek programı kapsamında ''dijital dünyada imaj ve itibar yönetimi ''eğitimimizle ürünlerinin tanıtımına  katkı sağlamaktayız.üreticilerimizin markalaşlamaları ve katma değeri yüksek ürünleri pazarlamaları projelerimizin devamlılığıdır.koopeterafleşmenin önemi sürekli eğitimlerimizle vurguluyoruz.işkurla kosgeb destekli iş planı eğitimlerimiz periodik olarak devam etmektedir.hibe desteklerini almaları ,hedef,istek ve sürdürülebilir olması için mentörlük çalışmalarımız gönüllülükle devam etmektedir.bölgemizin küçük ve orta ölçekli kobilerimizin vasıflı ara eleman eksikliğimizi tamamlamak için teknik liselerimizle uygulamalı eğitimlerimizi, milli eğitimle ve işletmelerle birlikte devam ediyoruz.omü -samikad-sanayi teknik gezilerimizde branşları dahilinde eğitimleri sürecinde gerçek staj yapmaları,başarının işlerini severek yapmalarından geçtiği bilinci ile insan kaynaklarımızla çalışmalarımız sürekli devam ediyor.biz samsun da başta valiliğimiz olmak üzere kurum kuruluşlarımızın  destekleriyle birlikte ekip çok şanslı olarak çalışmaktayız.

SAMSUN’UN YERELDE KENDİ DİNAMİKLERİ İLE

 

GERÇEKLEŞTİRECEĞİ KALKINMA MODELİ İLE

 BÖLGEMİZ KALKINSIN.

 KOBİ’LERİMİZ BÜYÜSÜN Kİ,

 TÜRKİYE BÜYÜSÜN

Bu Haber 324 Kişi Tarafından Okunmuştur

Habere Ait Resimler


Diğer Haberler

X

 100 yıl Bulv. No:75 Uğurlu Apt. Kat 1 (vestel mağaza üstü) İlkadım / Samsun
  +90 362 435 74 21
  bilgi@samikad.com
Copyrigt © 2017 Her Hakkı Saklıdır. Created By TD