ALTIN 474,07
DOLAR 7,5575
EURO 8,9826
BIST 1,1843
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Samsun 25°C
Gök Gürültülü

KERESTECİLER SİTESİ’NİN 2019’DA TAMAMLANMASI HEDEFLENİYOR

27.12.2019
A+
A-
KERESTECİLER SİTESİ’NİN 2019’DA TAMAMLANMASI HEDEFLENİYOR
Samsun’da yapım çalışması süren “Keresteciler Sitesi” 2019 yılında tamamlayarak faaliyete geçirilmesi hedefleniyor.
Canik ilçesinde bulunan Eski Sanayi Sitesi ve Gülsan Sanayi Sitesi içerisinde yer alan kerestecilerin 2009 yılında taşınması gündeme geldi ve bu nedenle Samsun Büyükşehir Belediyesinin öncülüğünde kooperatif kuruldu. Büyükşehir Belediyesi, Toybelen mevkisinde 5 bin dönüm bir sanayi alanı oluşturdu. 2013 yılında aynı yerde 168 bin metrekare imarlı arsa, kooperatife tahsis edildi. Arsa istimlak işlemleri, 2014 yılı temmuz ayında tamamlanarak 14 milyon 500 bin TL istimlak bedeli ile arazi tapusu devri alındı. 110 bin metrekare inşaat alanı, 130 adet dükkan her biri bin 210 metre kare arsa, 880 metrekare kapalı alanı olan inşaata 2015 yılı temmuz ayında başlandı.
Samsun Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkanvekili Turan Çakır, yapımında sona gelinen Yeni Keresteciler Sanayi Sitesi hakkında açıklamalarda bulundu. Yeni Keresteciler Sanayi Sitesinin tamamlanmasıyla birlikte şehir içerisindeki kerestecilerin ferah bir çalışma ortamı bulacağı yere taşınarak, şehirde yaşanan kargaşanın da sona ereceğini ifade eden Turan Çakır, “Keresteciler Sitesi projesine 6 yıl önce başladık. Büyükşehir Belediyesi orada sorunu çözmek için taşın altına elini koydu. Bu çalışmaları şimdiki milletvekilimiz Yusuf Ziya Yılmaz başlattı. İlk önce Toybelen’de çok büyük bir alanı istimlak ettik. Daha sonra tahsisini gerçekleştirdik. Esnaflar bir kooperatif kurdular. Kurdukları kooperatif ölçeğinde de son haline getirdiler. Keresteciler Sitesini 2019 yılında tamamlayarak faaliyete geçirmeyi hedefliyoruz. 900 ile bin 500 m2 arasında dükkanlar yapıldı. Gülsan Sanayi Sitesi ve Eski Sanayi Sitesi alanında keresteci esnafımızın sayısı oldukça fazla. Şehir içerisinde bulunan bu sanayi sitelerinde kerestecilerden kaynaklanan kargaşa, yeni sanayi hizmete girdiğinde bitecektir. Bu olay bir bakıma da ‘kentsel dönüşüm’ olarak görülebilir. Çok örnek bir site yaptığımızı düşünüyorum” dedi.
Keresteci esnafının eski çalışma ortamlarını bırakarak çok daha verimli bir alanda faaliyet göstereceklerinin altını çizen Çakır, “Toybelen bölgesi sanayi alanı olarak nitelendirdiğimiz bir bölge. Keresteciler Sanayi Sitesinin karşısındaki alan için de Gülsan Sanayi Sitesi esnafları, ‘Biz kerestecilerle eskiden beri ticari anlamda iç içeyiz, bu alanda bize bir yer tahsis edilirse ayrılmamış, bölünmemiş oluruz. Sanayimiz de daha canlı olur’ diyorlar. Bu süreci de tamamlarız diye düşünüyorum. Keresteciler Sanayi Sitesini kentsel dönüşüm ve ticaretin büyümesi hamlesi olarak görmek lazım. Keresteciler, eski yerlerinde 200-300 m2 alanlarda ticaret yapıyorlar. Sığamadıkları için sokaklarda ticaret yapıyorlar. Böyle olunca ticaretlerini büyütmelerinin imkanı da yok. Yeni sanayi sitesine taşındıklarında hem ticarethaneleri büyüyecek hem de ticaretleri büyüyecek. Durum böyle olunca Samsun ekonomisi ve Türkiye ekonomisine de büyük katkı sağlayacaklar. Şu anda 40 yıl önce yapılmış şartlarda hizmet vermeye çalışıyorlar. Yeni sanayi sitesi faaliyete geçince ferah bir çalışma ortamı bulacaklar” diye konuştu.
Kerestecilerin 2019 yılı içerisinde Yeni Keresteciler Sanayi Sitesine taşınması bekleniyor.
SAMSUN’UN “DİJİTAL TÜRKİYE PLATFORMU”NDA PİLOT ŞEHİR OLMA TALEBİ
Asrın İşadamları Derneği (ASRİAD) Samsun Şube Başkanı Furkan Okudan, Samsun’un “Dijital Türkiye Platformu” kapsamındaki pilot illerden biri olması için çalışma yaptıklarını söyledi.
Okudan, dernek binasında düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin “endüstri 4.0” için atması gereken adımların doğru şekilde belirlenebilmesi adına Türkiye’nin içinde bulunduğu durumun tespitinin önem taşıdığını belirtti.
Bu konuda Samsunlu iş adamları olarak bir çalışma yürüttüklerini aktaran Okudan, “Dernek olarak üç hafta önce genel kurulumuzu gerçekleştirdik. 17 Kasım’da da açılışımızı gerçekleştireceğiz. Bundan sonraki süreçte Samsun’da iş geliştirme toplantıları ve fuarlar düzenlemeyi düşünüyoruz.” dedi.
Derneğin 2019 yılındaki esas çalışma alanının dünyada çok konuşulan “endüstri 4.0 projesi” olduğunu ifade eden Okudan, şunları kaydetti: “Cumhurbaşkanı’mız, bunun adını değiştirerek ‘Dijital Türkiye Platformu’ ismini kullanmaya başladı. Bununla ilgili birçok kuruma talimatlar verildi. Türkiye’de 10 pilot şehir belirlendi. Bu 10 ilin 7’si belirlendi, 3’ü hala belli değil. Bunlardan birinin Samsun olması için girişimlerde bulunup çalışmalar yapıyoruz. Eğer başarabilirsek bunu devletle ortak şekilde yürütmeyi hedefliyoruz ama olmazsa kendi imkanlarımızla yatırım teşvik belgesi kullanarak ya da Avrupa hibe programlarına başvurarak Samsun’a ortak bir Dijital Akademi Merkezi kurmak istiyoruz. Günümüzdeki ‘endüstri 4.0’ teknolojisini Dijital Türkiye Platformu anarsak, sanayideki dijitalleşme teknolojileri, robotlaşma, akıllı tarım, eğitimde dijitalleşme ve üç boyutlu eğitim sistemine geçmek gibi çalışmalarımız olacak.”
Toplantıda ASRİAD Samsun Şubesi Ar-Ge Komisyon Başkanı Semih Şener de bir sunum yaptı.
VALİ KAYMAK: “LİSANSLI DEPO İÇİN ŞEHRİN DİNAMİKLERİYLE BİRLİKTE ÇALIŞILMALI”
Samsun Valisi Osman Kaymak, Samsun’da özellikle fındık ve çeltik için daha fazla lisanslı depo ihtiyacı olduğunu, bunun için de şehrin dinamikleriyle birlikte çalışılması gerektiğini söyledi.
Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Samsun Şube Müdürlüğünü ziyaret eden Vali Osman Kaymak, Şube Müdürü Derya Şahinler’den brifing aldıktan sonra tahıl silolarında incelemelerde bulundu.
Vali Kaymak yaptığı açıklamada, “2018 hasat döneminde 2,3 milyon ton buğday alımı gerçekleştiren ve önceki yıldan devreden stoklarla birlikte Türkiye genelinde toplam 3,5 milyon ton buğday stoku bulunan TMO’nun, bütün un üreticilerinin buğday ihtiyacını karşılayacak kapasitesi bulunuyor. Bu yıl, 17 Ekim 2018 tarihinden itibaren üreticilerin depolama ve finansman ihtiyacını karşılamak amacıyla emanet ürün alımlarına başlayan TMO, üreticilerden depo kira ücreti almamaktadır” dedi.
Ürünlerin güvenli bir şekilde saklanabildiği lisanslı depo konusunda TMO’nun öncülük ettiğini belirten Valimiz Kaymak, Samsun’da özellikle fındık ve çeltik için daha fazla lisanslı depo ihtiyacı olduğunu, bunun için de şehrin dinamikleriyle birlikte çalışılması gerektiğini vurguladı.
Kaymak, “TMO Samsun Şubesi, il merkezindeki 36 bin 200 ton kapasiteli tahıl silolarının yanı sıra sorumluluk bölgesindeki Bafra, Çarşamba, Havza, Amasya, Merzifon ve Zile’deki tahıl silolarıyla birlikte toplam 64 bin 900 ton depolama kapasitesine sahiptir” bilgisini verdi.
Tarım arazilerinin miras ve satış yoluyla parçalanmasının, tüm Türkiye’de olduğu gibi Samsun’da da ciddi bir ekonomik kayıp meydana getirdiğini belirten Kaymak, arazi toplulaştırmasının verim açısından büyük bir ihtiyaç ve zorunluluk olduğunu kaydetti.
KUŞ CENNETİ’NİN KUŞLARI OYUNCAKLARA İLHAM OLDU
Samsun’un Bafra ilçesinde yaşayan Alparslan Kuru, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan ve 357 göçmen kuş türüne ev sahipliği yapan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nin kuşlarından ilham alarak ahşaptan oyuncaklar tasarlıyor.
Bir kurumda güvenlik görevlisi olarak çalışan 27 yaşındaki Kuru, Bahçeli Mahallesi’ndeki evinin yanındaki atölyesinde, boş vakitlerinde ahşap işleriyle uğraşıyor. Yaşadığı ilçenin sınırlarındaki Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, Kuru’nun çalışmalarının ilham kaynağını oluşturuyor. Deltada yaşayan kuş türlerinin oyuncaklarını yapan Kuru, çocukları tasarrufa yönlendirmek için oyuncaklarını kumbara formunda tasarlıyor.
Alparslan Kuru, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çocukluğundan beri ağaç işleriyle uğraşmayı sevdiğini söyledi. Boş vakitlerini atölyesinde geçirdiğini anlatan Kuru, oyuncak yaparken Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’ndeki kuşlardan esinlendiğini ifade ederek, şunları dile getirdi: “Çocukluğumdan beri ağaç işleriyle uğraşır çeşitli materyaller yapardım. Boş zamanlarımı değerlendirme adına ahşap işleri ile uğraşmaya başladım. Çocuklar için oyuncaklar yapıyordum. Ancak yaptığım oyuncakların bir işlevi, bir amacı da olmalıydı. Bu nedenle Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nde barınan kuşları ahşap ürünlere işledim. Daha sonra çocuklar için sadece doğayı sevdiren doğal oyuncak olmasın, aynı zamanda bir amaca da hitap etsin istedim. Yaptığım oyuncakları kumbara olarak tasarlayarak çocukların tasarrufa yönelmelerini arzuladım.”
Oyuncakları yaparken çevreden topladığı odun ve ahşap parçalarını kullandığını anlatan Kuru, şöyle devam etti: “Oyuncakların çocukların kişisel gelişimi üzerine büyük etkisi var. Bu nedenle çocuklar eğlenirken doğa sevgisi öğrensin, tasarruf yapmayı öğrensin istiyorum. Özellikle deltada yaşayan balıkçıl kuşundan esinlenerek ahşaptan bir kumbara yaptım. Balıkçıl kuşu gibi olan ahşap oyuncağı, ağzından kuşu besler gibi bozuk para atıyorsunuz. Çocuklar oynayarak, eğelenerek tasarruf yapmayı öğreniyor.”
Kuru, Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nde yaşayan bütün kuşların ahşaptan oyuncaklarını yapmayı amaçladığını bildirerek, yaptığı ürünlerle Kuş Cenneti’nin tanıtımına katkı sağlamak istediğini dile getirdi.
KIZILIRMAK DELTASI’NDA BULUNAN LAGÜN GÖLLERİ KİRAYA VERİLDİ
Samsun’da Kızılırmak Deltası’nda bulunan Liman Gölü ve Balık Gölleri Lagün Kompleksi’nin (Balık Gölü, Uzun Göl, Cernek Gölü, Gıcı Gölü ve Tatlı Göl) su ürünleri istihsal hakkı bölgede faaliyet gösteren su ürünleri kooperatiflerine kiralandı.
Kiracı kooperatif yetkilileri ile toplantı yapan Samsun Tarım ve Orman İl Müdürü Nail Kırmacı, deltanın Ramsar alanı ve UNESCO Dünya Miras Listesi’ne aday olduğuna vurgu yaparak, bölgenin ve ihtiva ettiği lagün göllerinin korunması gerektiğini dile getirdi. Lagün Gölleri’nin korunması için kiracı kooperatiflerine de büyük sorumluluk düştüğünü belirten Kırmacı, bölge balıkçılarından üzerilerine düşen her türlü sorumluluğu yerine getirmelerini ve kira sözleşme şartlarına uymalarını, uymayanları da İl Müdürlüğüne bildirmelerini ifade etti.
1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu’na istinaden çıkarılan 4/1 nolu Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ hükümlerine uyulması gerektiğini, bunun yanında deltanın hassas durumunun da göz önüne alınarak, kira sözleşmesi teknik şartnamesine eklenen ilave şartlara da uyulması gerektiğinin önemine işaret eden Kırmacı, özellikle delta göl kıyılarında bulunan sazlık ve kamışlık alanlarda bulunan sazan balığı yumurtlama alanlarının ve kuş yuvalarının tahrip edilmemesi için, bu bölgelerde her türlü araç ile su ürünleri avcılığını yasakladıklarını vurguladı. Kırmacı, özellikle kefal gibi balık türlerinin denizden lagün göllerine giriş ve çıkışlarının engellenmemesi için bölgede bulunan bütün kanallarda da her türlü av aracı ile su ürünleri avcılığını yasakladıklarına dikkat çekti.
ÇORUM’DA DEV BAKIR REZERVİ İÇİN İŞLEME TESİSİ KURULACAK
Çorum’un Boğazkale ilçesinde, İzmir merkezli bir firmanın kendine ait maden sahasında Türkiye’nin en büyük bakır rezervlerinden birini ortaya çıkarmasının ardından, bölgede işleme tesisi kurulması için çalışmalara başlandı. 174 milyon dolar değerinde olduğu belirtilen bakır rezerviyle ilgili olarak konuşan Boğazkale Belediye Başkanı Osman Tangazoğlu, “Bu bizim için sevindirici bir haberdir. Türkiye’de hatta dünyada değerli bir konuma sahip olan bölgemizin bu değerle tekrar gündeme gelmesi daha güzel bir olay oldu” dedi.
Bir Alman şirketine, maden arazisinde sondaj ve rezerv tespit çalışmaları yaptıran İzmir merkezli firma, Çorum’un Boğazkale ilçesinde verimli bir kaynağa ulaştı. Saha içerisinde toplamda 2,7 milyon ton, yüzde 2 tenörlü bakır rezervi tespit edildi. Madenin, Türkiye’nin en büyük bakır rezervlerinden biri olduğu öğrenildi. Alman şirket, bakır rezervinin değerinin 174 milyon dolar olduğunu rapor etti. İşletme ve maliyet hesaplarını da yapan şirket, 10 yıl sürecek üretim safhası sonunda tüm üretim masrafları çıktıktan sonra madenden 96 milyon dolar kar elde edebileceğini raporladı.  Dev bakır rezervinin otaya çıkmasıyla, bölgeye işleme tesisi kurulması için çalışmalara başlanılacağı belirtildi.
Boğazkale Belediye Başkanı Osman Tangazoğlu, ilçede bakır rezervine rastlanılmasının sevindirici olduğunu söyledi. Tangazoğlu, ilçenin tarihi ve turistik açıdan önemli bir yerleşim yeri olduğunu, aynı zamanda nüfus bakımından da Türkiye’nin en küçük ilçelerinden biri olduğuna dikkati çekti. Tangazoğlu, “İlçemiz sınırları içerisinde yapılan araştırmalar sonucunda yaklaşık 174 milyon dolar değerinde, 2,7 milyon tonluk bakır rezervine rastlanmıştır. Bu bizim için sevindirici bir haberdir. Türkiye’de hatta dünyada değerli bir konuma sahip olan bölgemizin bu değerle tekrar gündeme gelmesi daha güzel bir olay oldu. İlçemiz yaz aylarında çok hareketli olsa da kış aylarında nüfus 1500’e kadar düşüyor. Bu bakırın işlenmesiyle artık ilçemizde turizm ile birlikte inşallah sanayi de gelişecektir. Ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum”  dedi.
İlçe sakinleri de, bakır rezervinin işlenmesi için kurulacak tesisin istihdam açısından olumlu katkılar sağlayacağına inandıklarını kaydetti.  
SALIPAZARI BELEDİYESİ’NİN ÇALIŞMALARI
Salıpazarı Belediye Başkanı Halil Akgül, belediye imkanları ile yapılan Saadettin Çavuş Parkı’nın ilçeye değer kattığını söyledi.
Akgül, gazetecilere yaptığı açıklamada, ilçede insanların piknik yapmaları için güzel bir alan oluşturduklarını ifade etti.
Parka, Salıpazarı Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğünde çalışırken yol yapımı sırasında hayatını kaybeden Saadettin Çavuş’un adını verdiklerini belirten Akgül, “Hem arkadaşımızın ismini burada yaşatmış oluyoruz hem de Salıpazarı insanımıza nefes alacak bir alan oluşturduk. Buraya Salıpazarı’nda her iki yakadan da 4 dakikada ulaşabiliyorlar. İhaleye çıkararak para ödemektense kendi imkanlarımızla Salıpazarı halkı için güzel bir yer yaptık. Emeği geçen arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. İnşallah vatandaşlarımız güzel günlerde kullansın.”
OSMANCIK’TA DOĞALGAZ KULLANIM ORANI YÜZDE 60’I GEÇTİ
Osmancık Belediye Başkanı Hamza Karataş, ilçede 11 aylık süre içerisinde 5 bin abonenin doğalgaz kullanmaya başladığını bildirdi.
Başkan Karataş, gazetecilere yaptığı açıklamada, Osmancık’ta 2018 yatırım programı kapsamında yürütülen doğalgaz çalışmalarının kasım ayı itibari ile tamamlandığını belirterek, mümkün olduğunca daha çok kişiye ulaşmak için olağan üstü bir altyapı çalışması yapıldığını söyledi.
2018 yatırım programının tamamlanması ile birlikte ilçede doğalgaz kullanımının yüzde 60’ı geçtiğini ifade eden Karataş “Geçtiğimiz yıl aralık ayı sonunda şehrimize doğalgaz verildi. 11 ay gibi kısa bir süre içerisinde 5 bin aboneye doğalgaz bağlantısı yapıldı. Dolayısı ile şehrimizde doğalgaz kullanım oranı yüzde 60’ı geçmiş durumda. Önümüzdeki yıl yapılacak çalışmalarla bu oran daha yukarılara çıkacaktır.” diye konuştu.
Şu ana kadar bağlantı hatları ile birlikte toplam 90 kilometre civarında doğalgaz alt yapısı yapıldığını ve ilçedeki 14 mahallede doğalgaz kullanılmaya başlandığını dile getiren Karataş, şunları kaydetti: “Yalnızca şehir merkezinden uzak olan 4 mahallemizde doğalgaz yok. Önümüzdeki süreçte bu hizmet oralara da ulaşacaktır. İlçemizde doğalgaza çok ciddi bir talep söz konusu oldu. Bu yoğun talebi karşılamak için hem Çorumgaz firması hem de belediyemiz işbirliği içerisinde yoğun bir çalışma sergiledi. Firma yıl boyunca çalışmalarını birkaç ayrı ekiple farklı noktalarda aynı anda yürütmeye çalıştı. Belediyemiz alt yapı yapılan yol ve kaldırımların onarımını kısa süre içerisinde tamamladı. Vatandaşlarımızın rahatı için olağan üstü bir çaba harcandı. Ben bu konuda bize her türlü desteği veren değerli işadamımız Ahmet Ahlatçı olmak üzere Çorumgaz Genel Müdürü Kasım Kahraman’a ve firma yetkililerine teşekkürlerimi sunuyorum.”
TÜRKİYE’DE İLK 30’DA, KARADENİZ’DE TEK
Samsun’un Atakum ilçesi, İNGEV tarafından ilçe belediyelerinde yapılan araştırma ve değerlendirmeler sonucunda, ‘Birleşmiş Milletler ölçülerine göre’ Türkiye’nin çok yüksek insani gelişme düzeyine sahip ilk 30 ilçesi arasına girdi.
İnsani Gelişme Vakfı (İNGEV) tarafından yapılan araştırmada 19 ayrı konu, 65 farklı ölçüde yapılan değerlendirmeler sonucu belirlenen ‘Türkiye’nin çok yüksek insani gelişme düzeyine sahip ilçeleri’ arasında ilk 30 içerisinde, Karadeniz Bölgesi’nden sadece Samsun’un Atakum ilçesi yer aldı.
Alt yapı, ulaşım, şeffaf yönetim, belediye bilgi paylaşımı, saydamlık, belediyeye erişim, kadınlara özel kurslar, halk günleri, hastane varlığı, engellilere yönelik faaliyetler başta olmak üzere 65 farklı ölçüde yapılan değerlendirmeler sonucunda, Türkiye’nin çok yüksek insani gelişme düzeyine sahip ilçeleri belirlendi. İNGEV tarafından yapılan araştırma sonucu, ‘gizli vatandaş’ olarak belediyelere başvurup, 19 ayrı konuda bilgi alan yetkililer, Türkiye’deki ilçeleri mercek altına aldı. Yapılan incelemeler sonucunda, Atakum ilçesi, Türkiye’nin çok yüksek insani gelişme düzeyine sahip ilçeleri arasında yer aldı. Çok yüksek insani gelişme düzeyine sahip ilçeleri listesinde, ilk 30 içerisinde yer alan Samsun’un Atakum ilçesi, bu listede yer alan tek Karadeniz Bölgesi ilçesi oldu.
Türkiye’nin çok yüksek insani gelişme düzeyine sahip ilçeleri arasında, ilk 30 içerisinde yer alan Samsun’un Atakum ilçesi, İstanbul, İzmir, Antalya, Bursa, Ankara gibi şehirlerin ilçelerinin ardından Karadeniz Bölgesi’nden, bu listede yer alan tek ilçe oldu. 2016 ve 2017 yıllarında özellikle sosyal belediyecilik noktasında birçok önemli projeye imza atan Atakum Belediyesinin başarılı çalışmalarının, Atakum ilçesinin bu listeye girmesinde en önemli etken olduğu belirtildi. Yine bu dönemde hayata geçirilen kadınlara yönelik kurslar, engellilere yönelik projeler ve ilçeye kazandırılan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Atakum Ek Hizmet Binasının ilçenin gelişimine ciddi katkı sağladığı bilgisi verildi.
LİSESİLER GÜNEŞ ENERJİSİYLE ÇALIŞAN “AKILLI TÜNEL SİSTEMİ” PROJESİ GELİŞTİRDİ
Samsun’da lise öğrencileri tünellerde yaşanan olası kazaların önüne geçilebilmesi için Fotovoltaik Sis Kovar Akıllı Tünel Sistemi Projesi geliştirdi.
Özel bir okulun lise öğrencileri tarafından geliştirilen proje kapsamında güneş enerjisi ile tünelin aydınlatması ve havalandırması sağlanırken, tünelin giriş ve çıkışlarına konulan fan ile sis ve tozun içeri girmesi engellenerek, olası kazaların önüne geçilmesi planlanıyor.  
Katıldığı uluslararası yarışmalarda dikkati çeken ve ilk 10’a girmeyi başaran proje, sponsor bulabilirse 7-9 Mart 2019 tarihlerinde Güney Amerika ülkesi Ekvador’da Türkiye’yi temsil edebilecek.
Projede yer alan 12. sınıf öğrencisi Gaye Malkoç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Karadeniz Bölgesi’nde sayıları artan tünellerden yola çıkarak projeyi hazırladıklarını ifade etti. Fizik öğretmenleri Esra Şahin’in destekleriyle hazırladıkları proje ile tünellerde oluşabilecek sorun ve kazaların önüne geçilebileceğini belirten Malkoç, proje hakkında şu bilgileri verdi: “Güneş enerji sistemiyle çalışacak sistemin sadece kurulum maliyeti olacak, işletme maliyeti yok. Güneş enerjisinden elde ettiğimiz enerji ile tünelin aydınlatma ve havalandırmasını sağlıyoruz. Tünelin giriş ve çıkışlarına konulan fan ile içeri girecek sis ve tozu dışarıda bırakıyoruz. Bu sayede tünel içinde oluşabilecek kazaları önlemiş oluyoruz.”
Projelerinin geçen yıl Ankara’da düzenlenen Aziz Sancar Fen Bilimleri Proje Yarışması ile bu yıl Prof. Dr. Gazi Yaşargil Fen Bilimleri Proje Yarışması ve Prof. Dr. Necmettin Erbakan Uluslararası Bilim Olimpiyatlarında ilk 10 proje arasına girdiğini dile getiren Malkoç, OKSEF Eğitim Kurumlarının Fizik ve Mühendislik dalında düzenlediği uluslararası proje yarışmasında ise dereceye girerek, Türkiye’yi Ekvador’da temsil etmeye hak kazandıklarını söyledi.
Projede yer alan 12. sınıf öğrencisi Mert Şendur ise amaçlarının tünelleri en az maliyetle daha güvenilir hale getirmek olduğunu vurguladı. Şendur, Samsun Büyükşehir Belediyesine ait bir atölyede yaptıkları yaklaşık bir metre uzunluğundaki tünelle, sistemi canlandırdıklarını anlattı. Sistemin güneş enerjisiyle çalıştığı için kesintiye uğramayacağını, kullanılmayan enerjinin akülerde depolanabildiğini belirten Şendur, sistemin her türlü koşulda çalışması üzerine tasarlandığının altını çizdi. Şendur, projelerini Ekvador’da temsil etmeyi çok istediklerini sözlerine ekledi.
Fizik öğretmeni Esra Şahin ise öğrencileriyle gurur duyduğunu ifade etti. Tünellerde güneş enerjisiyle çalışan bir sistemin Türkiye’de olmadığını dünyada ise çok az rastlandığını belirten Şahin, tünellerde havalandırma sisteminin olduğunu ancak öğrencileriyle geliştirdikleri sistemde, alışveriş merkezlerinin girişinde olduğu gibi, oluşturulan hava perdesiyle dışarıdaki hava şartlarının tünel ağızlarına girmesinin ve risk oluşturulmasının önüne geçildiğini kaydetti. Şahin, Güney Amerika ülkesi Ekvador’da düzenlenecek yarışmaya katılabilmek için bütçe arayışı içinde olduklarını, sponsor bulmaları durumunda Türkiye’yi temsil edeceklerini dile getirdi.
SAMSUN TSO’DA İHRACAT DESTEK OFİSİ HİZMETE AÇILDI
İhracat hedefleri kapsamında ihracatçı sayısının artırılması ve ihracatın tabana yayılması amacıyla, Ticaret Bakanlığı ve TOBB işbirliğiyle hayata geçirilen İhracat Destek Ofisleri, Samsun TSO’nun da aralarında bulunduğu 16 ilde, 25 Oda ve Borsa’da uygulanmaya başladı.
Samsun Ticaret ve Sanayi Odasının(TSO) da aralarında bulunduğu ve İlk aşamada 16 ilde, 25 oda ve borsada uygulanacak olan İhracat Destek Ofisleri İşbirliği Protokolü TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan tarafından TOBB İkiz Kulelerde düzenlenen törenle imzalanarak, hayata geçti. Düzenlenen törene, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu ve Genel Sekreter Süleyman Karabük de katıldı.
Ticaret Bakanlığı ve TOBB işbirliğiyle hayata geçen İhracat Destek Ofisleri uygulamasının Türkiye’nin ihracat hedefleri kapsamında ihracatçı sayısının artırılması ve ihracatın tabana yayılmasının amaçlandığını belirten Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, “İmzalanan protokol kapsamında aralarında Samsun Ticaret ve Sanayi Odasının da bulunduğu 25 oda ve borsa bünyesinde İhracat Destek Ofisleri oluşturuldu. Ofisimizde, halihazırda ihracat gerçekleştiren veya ihracatı hedefleyen firmalara Ticaret Bakanlığının Pazara Giriş Belgeleri, Yurtdışı Pazar Araştırması, Rapor Satın Alımı, Küresel Tedarik Zincirine Giriş, Yurtdışı Birim, Yurtdışı Tanıtım, Marka Tescil, Yurtdışı Fuar, Tasarım, Hususi Damgalı Pasaport, Dahilde ve Hariçte İşleme Rejimleri gibi bilgi ve destek verilecek” dedi.
İhracat Destek Ofisinin, Ticaret Bakanlığı ile sürekli iletişim içinde olacağını ifade eden Başkan Murzioğlu, “Odamızda kurulan İhracat Destek Ofisi, hizmet binamızın 5. katında yer alan Dış İlişkiler Müdürlüğü bünyesinde faaliyetlerine başlamıştır. Ticaret Bakanlığının sunmuş olduğu destekler kapsamında bilgi almak isteyen üyelerimiz Odamız Dış İlişkiler Uzm. Yrd. Çağrı Işıtan (cagri@samsuntso.org.tr, (362) 432 36 26 #165) ile mail veya telefon yolu ile iletişime geçebilirler. Ofisimizde ihracatçılarımıza her konuda kılavuz kaptanlık yapılacak. Ortak hedefe kilitlenmenin meyvelerini, ekonomiye yeni ihracatçılar kazandırarak ve yeni ihracat rekorları kırarak önümüzdeki günlerde inşallah göreceğiz. El birliğiyle Türkiye’nin ve şehrimizin kazanmasını sağlayacağız” diye konuştu.
AMASYA’DA ÇEYREK ALTIN OLARAK ADLANDIRILAN ÇİÇEK BAMYASININ KİLOSU 120 TL’DEN SATILIYOR
Amasya’da hasadından sonra uzun süre muhafaza edilirken parasal değerini hiç kaybetmemesi ve çiçeğinin sarı renginden dolayı yöre halkı tarafından ‘çeyrek altın’ olarak adlandırılan çiçek bamyasından bu yıl 2 bin tondan fazla üretim gerçekleşti. Amasya Tarım ve Orman İl Müdürü Zekeriya Şeker, 5 bin 760 dekar alanda ekimi yapılan bamyadan 2 bin 258 ton üretim sağlandığını açıkladı.
Taşova ve Göynücek ilçelerinin üretimde başı çektiği ilde yaz boyunca sabah erken saatlerde çiçeğiyle birlikte toplanmaya başlanan minik bamyaların iğne yardımıyla tek tek ipe dizilerek kurumaya bırakılması sonrası iç piyasanın yanı sıra Türkiye’nin dört bir yanına 120 TL’ye kadar varan fiyatlarla satışının yapıldığını anlatan Zekeriya Şeker, “Kurusu kış boyunca hatta bir sonraki yıla kadar saklanabiliyor. Hiçbir suretle değer kaybetmemekle birlikte altın gibi değer kazanmaktadır” dedi.
Şeker, bu yıl da coğrafi işaret tescili yapılan Amasya çiçek bamyasının böylelikle kalite, üretim ve pazarlama nitelikleri arttırılmış olacağını dile getirdi.
O İLÇEDE SONBAHAR YAPRAKLARI 3 GÜN SÜPÜRÜLMEYECEK
Tokat’ın Turhal ilçesinde sonbahar mevsiminde doğal görüntünün kaybolmaması için Belediye Başkanı Yılmaz Bekler, üç gün boyunca yaprakların süpürülmemesi talimatını verdi.
Sonbaharla birlikte sararak dökülen yaprakların oluşturduğu doğa manzaraları arasında vatandaşların dolaşması için Turhal Belediyesi iki yıldır farklı bir uygulama yapıyor. İlçede kaldırım ve caddelere, parklara dökülen ağaç yaprakları üç gün boyunca süpürülmüyor. Böylece vatandaşlar sararak dökülen yaprakların üzerinde yürüyüp hatıra fotoğrafı çekinerek doğa harikası görüntüleri ölümsüzleştiriyor. Turhal Belediye Başkanı Yılmaz Bekler, ilçede iki yıldır devam eden uygulamayı bu sene de yapacaklarını, bu anlamda temizlik işçilerine yaprakların süpürülmemesi talimatını verdiğini kaydetti. İnsanların uygulamadan oldukça mutlu olduğunu ifade eden Başkan Bekler, “Ağaç yapraklarını caddelerimizden parklarımızdan toplamıyoruz. İnsanlarımızın sonbaharı doya doya yaşamalarını istiyoruz. Vatandaşlarımız bana gönderdikleri mesajlarında yaprakların üzerinde yürümek istediklerini ama temizlik işçilerinin günlük süpürdüğü için bunu yapamadıklarını söylüyorlar. Bizde iki yıl önce Turizm Gönüllüsü Fatma Esin Tuna’nın teklifi ile üç gün yaprakları toplamama kampanyası başlatmıştık. Bu sene bu yine uygulayacağız. Arkasında da en güzel sonbahar fotoğrafları sergisini açacağız” diye konuştu.
Turhallı vatandaşlar ise uygulamadan duydukları memnuniyeti dile getirerek bol bol sonbahar manzarası fotoğrafı çekindi. Çocuklar ise dökülen yapraklar arasında oynayarak sonbaharın tadını çıkardı.
TÜRKİYE’NİN ÜÇÜNCÜ CURLİNG SALONU, AMASYA’DA HİZMETE AÇILDI
Amasya’da yapılan Türkiye’nin üçüncü curling salonu, hizmete açıldı.
Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Abdullah Kodek, Amasya Spor Salonu içinde hizmet vermeye başlayan curling salonunda incelemelerde bulundu. Kodek, gazetecilere yaptığı açıklamada, yaklaşık 1,5 milyon liralık yatırımla inşa edilen curling salonunun önemli bir hizmet olduğunu söyledi.
Salonun yapımıyla Amasya Spor Salonu’nda kullanılmayan boş alanların da değerlendirildiğine dikkati çeken Kodek, “Yaklaşık bin 500 metrekarelik alana kurulan curling salonumuz, uzunlukları 68 metrelik iki kulvardan oluşuyor. Bu yatırımla Amasya Spor Salonu’nun da aktif kullanımını sağlamış olduk. Burada ulusal ve uluslararası çok sayıda müsabaka oynanacak.” diye konuştu.
Curling sporunda Türkiye’nin iyi yerlere geleceğine, Amasya’nın da bu branşta başı çekerek milli sporcular yetiştireceğine inandığını dile getiren Kodek, şunları kaydetti: “İl bazında Erzurum ve Trabzon’da salonlar var. Türkiye’nin üçüncü curling salonunu Amasya’da yaptık. Tesisi oluştururken aynı zamanda içini doldurmanın planlarını 3-4 aydır yapıyoruz. Burada oyuncu, antrenörlük ve hakemlik kursları açacağız. İçini en güzel şekilde dolduracağız. İlimizden bu branşta çok sayıda milli sporcunun çıkacağını, ulusal ve uluslararası arenada ilimize çok büyük katkılar sağlayacağını düşünüyorum. İlimize güzel bir tesis kazandırdık. Birkaç sene içinde meyvelerini inşallah alacağız.”  

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.