Site rengi

Tasarım

ALTIN 328,24
DOLAR 6,2099
EURO 6,8321
BIST 8,0094
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Samsun 13°C
Yağışlı

KODLASAM PROJESI ROBOTIK EĞITICI EĞITIMLERI BAŞLIYOR

27.12.2019
A+
A-
KODLASAM PROJESI ROBOTIK EĞITICI EĞITIMLERI BAŞLIYOR
36 öğretmenin katılacağı “Robotik Eğitici Eğitimleri” Nisan ve Mayıs aylarında 16 gün boyunca devam edecek.
Yeni eğitim yöntemleri konusunda öğretmenleri bilgilendirmek ve mesleki gelişimlerini desteklemek amacıyla oluşturulan Samsun Öğretmen Akademi’nin “KodlaSam Projesi” kapsamında verilecek tasarım, robotik ve kodlama eğitimleri ile ilgili bilgi veren Samsun İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen, “Öğrencilerimizi, bilgisayar kullanım becerileriyle donatıp, sadece tüketen değil; aynı zamanda üreten bireyler haline getirmeyi amaçlıyoruz. Bu çerçevede, teknolojiyi yakından takip eden çocuklarımıza kodlamayı, yenilikçiliği ve girişimciliği öğreterek, sadece bilişim uygulamaları kullanan değil, yeni uygulamalar üretebilen ve pazarlayabilen bir nesil yetiştirmek için ilimizdeki 17 ilçenin tamamında birerRobotik & Kodlama Atölyesi açmayı planlıyoruz.” dedi.
Esen, “Bu atölyelerde öğrencilerimize 3D Tasarım (Mekanik Tasarım), Algoritma, Blok Tabanlı Kodlama, Metin Tabanlı Kodlama ve Robotik eğitimleri verilecek. 5, 6, 7,8’inci sınıf öğrencilerimiz ile ortaöğretim 9, 10 ve 11’inci sınıf öğrencilerimiz bu eğitimlerden yararlanabilecekler. Önce öğretmenlerimize Samsun Öğretmen Akademi kapsamında eğitimler aldırıyoruz. Bu öğretmenlerimiz aynı eğitimleri kendi ilçelerinde hizmet içi eğitim kapsamında açarak çalışmaların yaygınlaştırılmasını sağlayacaklar.” diye konuştu.
Kodlama dersinin bu yıl 5 ve 6’ncı sınıflarda zorunlu olacağını, 7 ve 8’inci sınıflarda ise seçmeli olarak verileceğini belirten Esen, “Önümüzdeki eğitim öğretim yılında ise lise düzeyinde de kodlama dersi verilmesi planlanıyor. Kodlama, bilgisayarlara bir işlemi yerine getirmeleri için izlemeleri gereken yolu adım adım yazılan komutlarla anlatmak olarak tanımlanıyor. Telefonlardan araç göstergelerine, bilgisayarlardan termostatlara kadar birçok cihazın içindeki yazılımlar, yazılımcıların yazdığı kodlar sayesinde çalışıyor.” diyerek kodlama eğitiminin gerekliliğine vurgu yaptı.
Samsun İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen eğitimde niteliğin önemini de şu sözlerle dile getirdi: “21. yüzyılın eğitim becerilerini çok önemsiyoruz. Bu eğitim becerilerini öğrencilerimize aktarmanın yolunun ise öğretmenlerimizden geçtiğinin bilincindeyiz. Eğitimde niteliği artırmanın yollarını arıyoruz. O halde nitelik beklentisi nedir? Öğretmenlerimizden ve bizden neler bekleniyor bunları araştırıyoruz. Bu amaçla kodlama ve yazılım konusunda tüm ülkeye örnek olabilecek KODLASAM projesini hayata geçirdik. İşte bu projenin hayata geçmesindeki en temel unsur öğretmen
eğitimleri oldu. Biz istiyoruz ki Samsun olarak eğitimde çıtayı bir adım daha yükseltelim. Çocuklarımız 21.yy becerileri kazanarak hayatın içerisinde yer alsın diye çabalıyoruz. KodlaSam Projesi’ndeki katkılarından dolayı Çelikel Eğitim Vakfı’na çok teşekkür ediyorum.”
Çelikel Eğitim Vakfı adına Vakıf Yöneticisi Tuba Çal KodlaSam Projesi’ne verdikleri destekle ilgili yaptığı konuşmada “Yakın gelecekte teknoloji, büyük veri, yapay zeka tüm çalışma alanlarının ve mesleklerin içinde olacak. Dünya Ekonomik Forumu Raporu’nu incelediğinizde göreceksiniz ki; meslek tanımı artık değişiyor. İşe alımlarda tercih edilebilmeniz için, sizden tek bir alanda derinlemesine uzmanlık beklenirken birçok alanın ve disiplinin de temellerinin bilinmesi bir gereklilik haline geliyor. Özetle, başka disiplinlerle işbirliği yapabilme becerisi kritik bir öneme sahip olacak. Eğitim sistemimizin bu gereklilikler üzerine geliştirilebilmesi için çocuklarımızın 21. yüzyıl becerilerinin geliştirilmesini önemsiyoruz. KodlaSam Projesi’ne katkıda bulunabildiğimiz için mutluyuz.” dedi.
Kar amacı gütmeyen bir eğitim ve sivil toplum kuruluşu olan Çelikel Eğitim Vakfı, 2007 yılından bu yana eğitimin niteliğini artırmaya yönelik programlar geliştiriyor ve bunları uyguluyor.
   
SAMSUN’UN STRATEJIK VE SEKTÖREL EYLEM PLANLARI BELIRLENDI
Samsun Valisi Osman Kaymak, “Samsun’un sağlık, turizm, çevre, spor, tarım, kırsal kalkınma gibi 11 sektörel bazda gelişmesi için çalışma gerçekleştirildi. Bu çalışmaların her birini kendi içinde geliştireceğiz.” dedi.
Samsun ekonomisinin Türkiye‘nin gelişim sürecine uyum gösterebilmesi amacıyla valilik öncülüğünde Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) koordinasyonunda 2018-2023 Samsun stratejik ve sektörel eylem planları hazırlandı.
Bu kapsamda 11 sektörel konu başlığı belirlenerek, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) tarafından görevlendirilen öğretim elemanlarınca ilgili kurum ve paydaşlardan destek alındı.
Stratejik ve sektörel eylem planları, Onuncu Kalkınma Planı, Öncelikli Dönüşüm Programları, Orta Vadeli Program, Bakanlık Strateji Planları ile Yeşilırmak Havzası Gelişim Projesinin (TR83 Bölge Planı) çizdiği doğrultuda Samsun’un ihtiyaçları ve öncelikleri dikkate alınarak kamu kurumları, üniversite, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla hayata geçirildi.
Vali Kaymak, kentteki bir otelde stratejik ve sektörel eylem planlarının tanıtımının yapılması amacıyla düzenlenen toplantıda, Samsun’un Türkiye ekonomisinin gelişim sürecine uyum gösterebilmesinin önem taşıdığını söyledi.
Samsun’un ihtiyaçları ve öncelikleri dikkate alınarak hızlı, sağlıklı, sürekli ve sürdürülebilir bir kalkınma planı belirlediklerini dile getiren Kaymak, “Somut hedeflere ulaşmak amacıyla bugünden bilinçli adımlar atılması, stratejik kurumsal yaklaşımlar geliştirilmesi, günümüz yönetim anlayışında bütün taraflarca kabul edilen bir gerçektir. Samsun’un sağlık, turizm, çevre, spor, tarım, kırsal kalkınma gibi 11 sektörel bazda gelişmesi için çalışma gerçekleştirildi. Bu çalışmaların her birini kendi içinde geliştireceğiz.” ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından OKA’nın, Samsun’un tanıtımına katkıda bulunmak ve dijital platformlarda Samsun ile ilgili fotoğraf paylaşımını arttırmak amacıyla Instagram‘da oluşturduğu “LikeSamsun” hesabında en çok beğeni alan fotoğrafların sahiplerine de ödülleri verildi.
SAMSUN YÖRESEL OT YEMEKLERI FESTIVALI 9 MAYIS’TA BAŞLIYOR
Bu yıl dördüncüsü düzenlenecek Samsun Yöresel Ot Yemekleri Festivali, 9-13 Mayıs 2018 tarihleri arasında “İçinde Yaşadığın Güzelliklerin Farkına Var” temasıyla gerçekleştirilecek.
Samsun Valiliği, Samsun Büyükşehir Belediyesi, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı(OKA) ve Samsun Turizmciler Derneği’nin birlikte düzenlediği festivalde, bölgede yetişen otları tanıyıp bilenlerle, tanımak isteyenlerin buluşması ve tüm Karadeniz’de bu kültürün yaşatılması amaçlanıyor.
Festivalde neler yapılabilir?
OKA’dan yapılan açıklamada; festivale gidecek olanların etkinlik kapsamında neler yapabilecekleri şöyle paylaşıldı:
“Engebeli Karadeniz doğasında doğada gördüğünüz yüzlerce ot çeşidinden yenilebilen otları bulmaya çalışarak Yenilebilir Ot Toplama Yarışma’sına katılabilir, organik tarım yapan ve bahçelerinde organik olarak yetiştirdikleri ürünler ile sağlıklı ve doğal yaşam için çabalayan Sürmeli Köyü halkıyla tanışabilir, istediğiniz ürünleri satın alabilirsiniz. Doğal ve kültürel zenginliklerin bir arada olduğu, yeni yeni keşfedilen, eski konakları ve Mübadele Müzesi’ne de ev sahipliği yapan Alaçam’da leylak kokulu sokaklarda dolaşabilir, yabani çilekleri tadabilir, yeşillikler ve çam ağaçları arasında keyifli bir festival günü geçirebilirsiniz. Karadeniz’in alabildiğine yeşilinde, çocuklarınız, hem eğlenip doğadaki otları tanıyabilir, hem de Doğada Resim Etkinliği’ne katılabilir, festival boyunca düzenlenecek farklı etkinliklerde de yer alabilirler. Festivalin üç günü yeşille mavinin iç içe olduğu sakin ve huzurlu bir Karadeniz şehri olan Samsun’da, Türkiye’nin en uzun sahillerinden biri olan Atakum’da gerçekleştirilecektir. Festival alanında çalışkanlığı ile meşhur Karadeniz kadınlarının hazırladığı farklı yöresel lezzetleri tadabilir, geleneği geleceğe taşımak için orada bulunan nineler ve teyzelerle sohbet edebilirsiniz. Sağlıklı beslenme ile ilgili söyleşilere katılabilirsiniz. Karadeniz havasını yerinde yaşayıp, biraz yağmur, biraz güneş dört mevsimi aynı anda hissedebilirsiniz. Ünlü şeflerle tanışıp yöresel otlarla yapılan yemek yarışmasına katılabilirsiniz. Belki bu yılın en sevilen tarifi sizin tarifiniz olabilir kim bilir? Her yıl farklı şehirlerde yaşayan Karadeniz kadınları farklı tariflerle katılıyor yarışmaya. Geçen yılın birincisi ısırganlı zencefilli kurabiye de bu tariflerden biri. Festivale gelirken tarif defterinizi de yanınıza almayı unutmayın lütfen. Gelecek nesillere bırakmak isteyeceğiniz çok farklı lezzetler keşfedebilirsiniz.”
Festivalle ilgili daha detaylı bilgiye; “www.samsunotfestivali.com” adresinden ulaşılabilir.
“KURTULUŞ YOLU” AÇIK HAVA MÜZESI OLUYOR
Atatürk’ün kurtuluş ateşini yakmak için Samsun kent merkezinden  Amasya’nın Suluova ilçesine kadar gittiği 98 kilometrelik “Kurtuluş Yolu”nun 1919  yılındaki ruha uygun hale getirilmesi amacıyla Samsun Büyükşehir Belediyesi 3 yıl  önce harekete geçti.
Osmanlı arşivlerindeki belgelerden ve 1957 yılına ait karayollarını  gösteren haritalardan yararlanılan çalışma sonucunda “Kurtuluş Yolu”nun orijinal  güzergahı belirlendi.
Yolun korunması, güzergahın o dönemin koşullarına uygun hale  getirilmesi için projeler hazırlanmasının ardından yol üzerinde bulunan tarihi  binalar restore edildi, çeşmeler ve köprüler yeniden yapıldı.
Bir asır önceki ruha uygun hale getirilen güzergaha o dönem  karayollarında kullanılan eşyalar yerleştirildi. Atatürk’ün kullandığı makam  otomobillerinden birinin de birebir benzeri yapılarak, tarihi yolda kullanılmaya  başlandı.
Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden istifa  ederek milletvekili aday adaylığını açıklayan Yusuf Ziya Yılmaz, AA muhabirine  yaptığı açıklamada, tarihçilerle birlikte başlattıkları proje ile yolu tekrar gün  yüzüne çıkardıklarını söyledi.
Kurtuluş mücadelesinin ruhunu yeniden yaşatacak tarihi yoldaki  çalışmaların büyük titizlikle yapıldığını vurgulayan Yılmaz, şöyle devam etti:
“Eski yapıları restore ettik. Güzergaha kağnılar ve o dönemde olan  ancak günümüzde kaybolmuş birçok tarihi yapıyı yeniden yerleştirdik. Yol  gösterici çanlar koyduk. Bu çanlar o dönemde fırtına, sis veya tipi sebebiyle  güzergahını kaybetme riski olan yaya ve taşıtlara yolu göstermek amacıyla  karayolları ekipleri tarafından sesli uyarıcı, yol gösterici olarak  kullanılmaktaydı. Güzergah üzerinde namazgahlar olacak. Proje çerçevesinde tarihi  köprüler, çeşmeler, hanlar, ambarlar restore edildi. Tarihi dokuyu yansıtmak için  o dönemlerden kalan tüm eserleri ve objeleri toplayarak Kurtuluş Yolu’na  kazandırma çabalarımız sürüyor.”
Yılmaz, çalışma sayesinde insanların Atatürk’ün bilinmeyen meşakkatli  yolculuğunu ve kurtuluş ruhunu yüreklerinde yeniden hissedeceğine dikkati  çekerek, “Bu güzergaha girenler hiç sıkılmadan, belirli noktalarda ihtiyaçlarını  karşılayarak Mustafa Kemal Atatürk’ün yolunu ve izini takip edecek. Nostalji  içinde bilgilenip 1919 Mayıs’ını yeniden yaşayacaklar. Kısacası Kurtuluş Yolu,  turizm amaçlı, içi dolu dolu tarihi bir yol ve açık hava müzesi olarak tarihe  ışık tutacak.” diye konuştu.
AMASYA’NIN YÖRESEL YEMEKLERI YARIŞTI
Şehzadeler şehri Amasya’da kadınlar yöresel yemeklerden yapıp birbirleriyle yarıştı.
Milli Eğitim Müdürlüğü, İŞKUR ve Halk Eğitim Merkezi işbirliğiyle açılan aşçı yardımcısı kursunu tamamlayan 30 kursiyer kadın 7 daldaki yöresel tatlar, yöresel lezzetler yemek yarışmasında hünerlerini sergiledi. Bamyada Hüsniye Aman, su böreğinde Saadet Kişioğlu, baklalı dolmada Aysun Şimşek, keşkekte Rasime Öztürk, çörekte Sevtap Asarkaya, toyga çorbasında Yeter Kişioğlu, tırtıl baklavada Özge Işık birinci seçildi.
Birincilere ödüllerini veren Amasya Valisi Dr. Osman Varol, “Biz Amasya olarak kültürümüzü tanıtmak ve mümkün olduğunca fazla insana ulaştırmak istiyoruz. Mutfağımızda kültürümüzün en önemli unsurlarından bir tanesi. Amasya’da çok köklü bir mutfak kültürü var. Bunun yaşatılması için bu tarz projelerin çok önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.
Şehre gelen turist sayısında 1 milyon hedeflerinin olduğuna değinen Varol, “Ziyaretçi sayımızı daha da ileri seviyelere taşımak amacıyla zengin mutfağımızı da kültür turizmimizin içerisine dahil etmek istiyoruz” diye konuştu.
Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Güneş de Büyük Amasya Oteli’nde düzenlenen yarışmaya katılan kursiyerleri kutladı.
TOKAT’TAN KATAR’A ‘BEZ SUCUK’ İHRACATI
Tokat’ta üretimi yapılan, yöreye özgü bez sucuklar, iç piyasanın yanı sıra Katar‘a da ihraç ediliyor. Türk Patent ve Marka Kurumu’nca tescil edilen sucuklar, ısıl işlem uygulanmadan, geleneksel yöntemler kullanılarak imal ediliyor.
Tokat‘ta, 1925 yılında Mustafa İçeloğlu’nun kent merkezinde kurduğu et, sucuk ve pastırma imalatını oğlu Salih İçeloğlu, 1973 yılında devralarak, babasının mesleğini sürdürdü. Torunu Muharrem İçeloğlu ise dedesinin mesleğini geliştirip, Tokat Organize Sanayi Bölgesi’nde et ürünleri fabrikası kurdu. İçeloğlu, 2009 yılında bez sucuğu geliştirerek, Türk Patent ve Marka Kurumu’na başvurup, ürün tescili aldı. Firma tarafından bu yıl Katar’a 1 ton 200 kilo bez sucuk ihracatı gerçekleştirildi. 
İlk olarak yerel pazara açıldıklarını anlatan Muharrem İçeloğlu, “Tokat merkez ve ilçelerinde pazar ağlarını kurduk. Onun akabinde ilçeler ve iller arası satışlarımıza başladık. Daha sora bölgesel olarak kurumsal firmalar ile çalışmaya başladık.  Şu anda geçen hafta Katar’a ilk ihracatımızı gerçekleştirdik. Ürünlerimizi deneme amaçlı gönderdik ve çok beğenildi. Türkiye‘de olamayan bir ürünü yapıyoruz. Bez sucuk diğerlerinden farklı bir ürün” dedi. 
Bez sucuğun diğer sucuklardan farklı olduğunu belirten İçeloğlu, “Bez sucuk, tamamen fermantasyon geçirmiş üründür. Fermante olmuş üründür. Doğal yollarla fermantasyon yapıyoruz. Diğer sucuklar ise içine kültür katılarak ya da farklı katkı maddeleri katılarak fermante ediliyor. Biz ise mayalama yönetimi ile eski geleneksel yöntemle dedemizin yaptığı standartlarda yapıyoruz. Piyasada bulunan sucukların birçoğu ısıl işlem görmüş sucuk formunda çıkıyor. Diğer sucuklar 3- 4 günde piyasa çıkarken ve tamamen ticari olarak düşünülürken, biz sağlığa zarar vermeden eski geleneksel yöntemleri düşünerek daha sağlıklı ürünler çıkarmayı hedefliyoruz” diye konuştu. 
Muharrem İçeloğlu, ihracatı artırmayı ve diğer ülkelere de açılmayı hedeflediklerini dile getirdi.
 
SAMSUN’DA “İL İSTIHDAM VE MESLEKI EĞITIM KURULU” TOPLANTISI
 Samsun Valiliği, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) ve İŞKUR İl Müdürlüğü tarafından, Samsun’da “İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı” düzenlendi.
OKA Toplantı Salonunda düzenlenen toplantıda, istihdam ve işgücüne yönelik çalışmalar tartışılarak masaya yatırıldı.
Toplantıda konuşma yapan Samsun Valisi Osman Kaymak, “İlimizin istihdam sorunlarını görüşmek ve kararlar almak üzere ayda bir toplanıyoruz. Bu çerçevede bu gün Orta Karadeniz Kalkınma Ajansında toplanmış bulunmaktayız. Bundan sonra bu toplantıyı başka bir kurumda yapacağız gibi görünüyor. Ayrı ayrı bir kurumda yapmak toplantımıza renk katıyor. Ondokuz Mayıs Üniversitesinden Doç. Dr. Selahattin Kaynak hocamız istihdam sektörünün eylem planını anlatacaklar. Bu ilimizin 2018-2023 vizyonu çerçevesinde hedeflerini bize gösterecek. Bu çok ciddi bir çalışma. Hocamız bu konuda konuşma ve sunum yapacak. Ayrıca toplantımızda gündemimizdeki konular görüşülüp, konularla ilgili sunumlar yapılacaktır. Toplantımızın insanımıza, ilimize ve ülkemize hayırlar getirmesini diliyorum” dedi.
Daha sonra Çalışma ve İş Kurumu İl Müdür Yardımcısı Sait Gül, İl İstihdam Politikası hakkında, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Hasan Yetik de İl Milli Eğitim Politikası ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünün çalışmaları ve önerileri ile ilgili olarak bir sunum gerçekleştirdi.
 “SULU TARIMLA ÇORUM ÇİFTÇİSİNE 127 MİLYON GELİR ARTIŞI SAĞLANDI”
Orman ve Su İşleri Bakanlığı eski Müsteşarı, hemşehrimiz Prof. Dr. Lütfi Akça, Başbakanlık Başmüşaviri sıfatıyla, DSİ 5. Bölge Müdürü Murat Alp ve beraberindeki heyetle, 21 Nisan 2018 tarihinde DSİ’nin Çorum ili yatırımlarını yerinde inceledi.
“DSİ Çorum’da yaptığı yatırımlarla münbit toprakları su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor” ifadelerini kullanan Prof. Dr. Lütfi Akça, “Son 15 yılda Çorum şehir merkezi, Alaca ve İskilip ilçelerine toplam yıllık 10,04 milyon m3 içmesuyu temin ettik. 7 baraj ve 3 gölet inşa ettik, 14 adet sulama tesisi tamamlanmış olup, toplamda 158.950 dekar arazi sulamaya açılmıştır.” dedi. Böylece çiftçilere yıllık 127.216.557 TL zirai gelir artışı sağladıklarını belirten Prof. Dr. Lütfi Akça, 68 derenin ıslahının tamamlanarak Çorum ilinin taşkın zararlarına karşı vatandaşın can ve mal güvenliğini güvence altına aldıklarını belirtti.
Çorum’da 13 adet baraj, 2 adet gölet ve 9 adet sulama tesisinin inşaat safhasında olduğunu belirten Prof. Dr. Lütfi Akça, “Hizmete aldığımız Koçhisar Barajı ile 118.350 dekar araziyi sulayacağız. Ayrıca bu barajdan Çorum şehir merkezine yıllık 12,12 milyon m³, Alaca ilçesine de yıllık 2,54 milyon m³ olmak üzere toplam 14,66 milyon m³ içme ve kullanma suyu temin edeceğiz.” ifadelerini kullandı.
Prof. Akça, daha sonra şu bilgileri verdi: “Sulama ve enerji projesi olan Obruk Barajı ve HES ile 69.840 dekar araziyi sulayacağız. Santral sayesinde yıllık 473 milyon kilowatt.saat enerji üretiyoruz. Boğazkale Evci Barajı, Hatap Barajı, Bayat Kunduzlu Barajı ve İskilip Derekargın Barajı Çorum’a kazandırdığımız diğer barajlardır. İnşaat safhasındaki 13 baraj ve 2 gölet ile sulanan alanları arttıracak, vatandaşlarımızın kalkınmasını hızlandıracağız.
Son 15 yılda Çorum’da inşa ettiğimiz 68 adet taşkın koruma tesisi ile 49 meskûn mahal ve 15.000 dekar araziyi taşkın zararlarından koruduk. 3 adet taşkın koruma tesisinin yapımına devam ediyoruz.”
VEZİRKÖPRÜ’DE RESTORE EDİLEN TARİHİ EVLER İLGİ GÖRÜYOR
Vezirköprü’de, belediye tarafından yaklaşık 5 yıl önce başlatılan, Kalkınma Bakanlığı ile Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı’nca (OKA) desteklenen ve 4 etaptan oluşan `Vezirköprü Sokak Sağlıklaştırma ve Kentsel Dönüşüm Projesi´ kapsamında, tarihi 126 ev restore edildi. Eski kent dokusunun korunması için restore edilen evler ile Karabük´ün tarihi konakları ve UNESCO´nun Dünya Miras Listesi´nde yer alan Safranbolu ilçesindeki yapılara benzer görünüm oluşturulması amaçlanıyor.
İlçedeki 4 sokakta sağlıklaştırma çalışmaları yaptıklarını belirten Vezirköprü Belediye Başkanı Edis, “Bunun devamında da 126 evimizin dış kaplama restorasyonunu tamamladık. Burada, koruma altına alınmış tescilli bina olarak 59 tane de özel sivil mimari evler var. Bunların da projelerini hazırlatıyoruz. Önümüzdeki süreçte projeler tamamlandıktan sonra koruma kurulundan bunları da geçirdiğimiz zaman oranın restorasyonlarına da başlayacağız. 4 sokaktaki evlerde Samsun Valiliği, Kültür Varlıkları, Vezirköprü Belediyesi ortaklaşa bu çalışmaları tamamladık. Bunların hepsi özel mülkiyet” diye konuştu.
Tarihi evlerin, cumhuriyet döneminden sonra inşa edildiğini anlatan Başkan Edis, “Tarihi özellik taşıyan binalar olduğu için koruma altına alınmış. Bunların bir kısmı da yıpranmış. Biz bunların hem çatısı hem dış kaplaması hem de sokak olarak elden geçirdik ama içlerine dokunamadık. Şu anda bu yaptığımız sokak ve konak evler, yerli- yabancı misafirlerimizden çok rağbet görüyor. Gelenler de hayranlıklarını gizlemiyorlar. Bizim amacımız, Safranbolu ve Beypazarı gibi Vezirköprü ilçemizi öne çıkarmak. Bu çizgide gidiyoruz. Sadece dış cephe olarak sokak sağlıklaştırmasında yaklaşık 70- 100 bin TL harcama yapıldı” dedi.

Son eklenen resim bulunmamaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.